Yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında uzun süre boyunca faiz indirimi kararlarını uygulayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, son aylarda radikal kararlara imza atarak arka arkaya faiz artırımına işaret etti. Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararlarını çok önceden beri alması gerektiğini savunan bazı ekonomistler yeni kararların ilerleyen dönemlerde olumlu gelişmelere aracılık edeceğini ileri sürdü.

Merkez Bankası’nın faiz artırımına devam edip etmeyeceği merak konusu olurken söz konusu kararların bankacılık sistemine doğrudan etki ettiği görüldü. Bu kapsamda kredi ve mevduat faizlerini ele alan uzmanlar, tarihi artışı gözler önüne serdi.

KREDİ FAİZLERİ GÜNCELLENDİ

Merkez Bankası tarafından verilen faiz artırımı kararlarının ardından kredi ve mevduat faizlerinde de hareketlilik gözlendi. Sistemde kayda geçen artışların ‘tarihi’ nitelikte olduğunu belirten uzmanlar, kredi faizlerini tek tek sıraladı. İhtiyaç kredisi ortalama faizinin bir önceki haftaya kıyas ile 6,4 puanlık bir artış yaşadığını ifade eden uzmanlar yeni oranın yüzde 52,97 olarak hesaplandığını bildirdi. 5,6 puanlık artış yaşayan ticari kredi faizleri yüzde 37,94’e çıkarken taşıt kredisinde 1 puanlık düşüş ile yüzde 36,66, konut kredisinde ise 1,2 puanlık düşüş ile yüzde 35,69 oranları kayda geçti.

MEVDUAT FAZİLERİ DEĞİŞTİ

Ticari, ihtiyaç, konut ve araç kredilerinin faizlerinde gözlenen değişikliklerin ardından mevduat sisteminde de birtakım değişimlerin yaşandığı ortaya çıktı. Merkez Bankası’nın faiz artışı kararlarının dışında 20 Ağustos 2023 tarihinde yürürlüğe almış olduğu kur korumalı mevduat düzenlemesi ile birlikte mevduat faizleri rekor seviyelere yükseldi.

Bankaların müşterilerini KKM’den standart vadeli TL mevduata geçmeye ikna etmeye çalıştıkları şu dönem içerisinde TL mevduat faizleri rekor seviyelere dayandı. 4 Ağustos 2023 haftasında yüzde 27,77 olarak kayda geçen 3 aya kadar vadeli ortalama TL mevduat faizi, geçtiğimiz hafta ani bir sıçrama ile yüzde 37,59’a dayandı. Bir haftalık ortalama mevduat faizi artışı, 6,8 puan olarak hesaplandı.

Editör: Uşak Son Dakika