Yıllardır böyle bir uygulama olması bekleniyordu. Şehir içinde hem ucuz maliyetli olması hem yakıt tasarrufu sunması nedeniyle motor kullanıma gittikçe artıyor. Sıfır kilometre bir araca erişmek ikinci el dahi olsa imkansız hale geldiği bu dönemde sürücüler daha çok motora yöneliyor.

Bakan Soylu yeni dönemde sürücüler için farklı kararlar alındığını paylaştı. Bu kararı alırken Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa bir görüş ortaya koyulmuştu. Yeni dönemde motor ehliyeti yerine artık sadece teorik ve uygulamalı bir iki ders ile yeni bir ehliyet almaya gerek kalmadan B sınıfı ehliyeti olan tüm sürücüler bu faydadan yararlanabilecekti.

YENİ DÜZENLEMEDE NE YER ALIYOR?

Süleyman soylu tarafından paylaşılan yeni kritik karar doğrultusunda motor kullanıcıları için B sınıfı ehliyetin kullanılabileceği müjdelendi. Ancak bunun bir şartı vardı. 125 cc altında bulunan tüm motorlar için bu kural geçerli olacaktı.

"MEB İLE ANLAŞMAYA VARDIK!"

İçişleri Bakanı Süleyman soylu konuyla ilgili dikkat çeken şu açıklamada bulundu:

"Milli Eğitim Bakanımızla birlikte konuştuk ve bir karara vardık. Bundan sonraki süreçte 125 cc altında kalacak tüm motorlar için b sınıfı ehliyet rahatlıkla kullanılabilecek."

EK DERS ŞARTI!

Yıllardır benimsenen kurallar artık ortadan kalkıyor. Günümüz standartlarına en uygun olan neyse ona göre yeniden güncelleme yapılıyor. Türkiye'de kullanımı artan iki tekerlekli araçlara yönelik öyle bir karar alınması gerektiğini vurgulayan Süleyman Soylu şehir içi günlük kullanımda motor sayısı arttı diyerek bu açıklamayı yaptı.

" Çalışmalarda artık sona geldik. Arkadaşlar düğmeye bastı. Sadece 1-2 tane ders alabilecekler. Ek bir dersle bunu sağlayabilecekler.  Onun yanı sıra herhangi bir motor ehliyeti almaya gerek kalmayacak."