Motorlu Taşıtlar Vergisi 1963 yılından eri alınır. Kanun kapsamında MTV, ülkemizde otomobil, motosiklet ve benzeri kayıtlı motorlu taşıtlardan alınıyor. Motorlu taşıtlar vergisi iki taksit halinde ödenir. Ödeme tarihleri Ocak ve Temmuz ayları için geçerlidir. MTV sorgulama işlemi yaparak kolayca vergi borcunuzu öğrenebilir ve ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

Ödeme işlemleri internet üzerinden kolayca tamamlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi ya da anlaşmalı bankaları kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca vergi ödemeleri için kullanabileceğiniz uygulama da bulunuyor.

MTV Nedir?

Kanun kapsamında düzenlenen motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu'na göre kayıtlı motorlu taşıtlara uygulanır. Bu vergi ayrıca uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları için de geçerlidir.

MTV Ne Zaman Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi yıl içerisinde iki taksit halinde ödenir. Bu tarihler ocak ve temmuz aylarıdır. Belirlenen tarihler arasında ödenmeyen vergiler kişinin borç hanesine yazılır. Ayrıca bu borca faiz işlenir.

MTV Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama işlemleri Gelir idaresi Başkanlığı resmi adresinden yapılıyor. Ayrıca başkanlığın GİB mobil uygulaması üzerinden de ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Vergi Dairesi MTV Borç Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi için Vergi Dairesi müdürlüğüne gidebilirsiniz. Vergi Dairesi müdürlüklerinde ödemeyi nakit olarak yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı MTV Borç Ödeme

Anlaşmalı bankaların mobil uygulamasını kullanarak da MTV ödemesi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi MTV Borç Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet adresinden ödemenizi yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini tamamladıktan sonra ödeme ekranına geçin işlemleri tamamlayın.

Uygulama Üzerinden MTV Borç Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulaması üzerinden ödeme yapabilirsiniz. GİB uygulaması birçok vergi borcunu tek tıkla ödemenizi sağlıyor.

MTV Son Ödeme Tarihi

Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksidi 1 - 31 Ocak tarihleri arasında yapılıyor. Verginin ikinci taksidi ise 1 - 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşiyor.

MTV Gecikme Zammı Var Mı?

Motorlu taşıtlar vergisini belirlenen tarihler arasında ödemediğiniz zaman, ödenmeyen her ay için mevcut borca %1.6 gecikme faizi uygulanacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika