Peki, Müzekart GNS başvurusu nasıl yapılır?

Bakanlık tarafından geçtiğimiz günlerde gençlere müjdeli haber verildi. Yapılan açıklama ile belirli bir yaş aralığında olan gençler müzeleri ücretsiz olarak görebilecek. Gençlerin, müzelere ve ören yerlerine giriş yapabilmeleri için Müzekart GNS kullanması gerekiyor. Birçok kişi bu kart hakkında detayları araştırmaya başladı. Dijital kart 13 Ekim 2023 tarihine kadar kullanılabilecek.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler muzekartgns.com adresi üzerinden başvuru işlemlerini yapabiliyor. Siteye giriş yapıldıktan sonra sayfada üzerinde bulunan ‘Kayıt Formu’ bölümünü eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Burada paylaşılacak bilgiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sistemi üzerinden kontrol edilecektir. Sisteme girilen bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra katılımcı sisteme dahil olur. E posta adresine onay maili gönderilir.

Katılımcı, Müzekart GNS dijital kartın kullanımı için “Türkiye’nin Müzeleri” mobil uygulamasından yararlanabilir. Bu uygulamayı akıllı telefonlara indirdikten sonra eposta adresi ve şifre ile mobil uygulama ile giriş yapmalısınız. Uygulama içerisinde belirtilen tüm aşamalar, bu karta sahip olan ve olmayan herkes için geçerlidir.

Türkiye’nin Müzeleri Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Katılımcı mobil uygulama üzerinden MüzeKart’ını kullanmak için kod oluşturmalıdır. Kullanıcı turnike yakınına geldiği zaman uygulamayı açarak mobil ürünlerim sayfasına gider. Bu sayfa üzerinde kullanıcı aktif MüzeKart GNS’sini görecektir. Bölüm üzerinden ‘Barkod Oluştur’ seçeneği ile turnike alanına olabildiğince yaklaşmalıdır. Daha sonra barkodu oluşturmalıdır. Kullanıcı oluşturduğu barkod ile geçişi kısa sürede tamamlanır. Geçiş için oluşturulan barkod, turnikede ilgili yere girmesini sağlayacaktır.

Ücretsiz Müze Kart başvurusunda bulunmak isteyenler için belirli bir yaş sınırı yer alıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı sosyal medya hesabından bu konuda açıklama yaptı. Müzekart GNS bu yıl da ücretsiz olarak gençlerin hizmetine sunuluyor. Ücretsiz Müze Kart'tan faydalanmak isteyen gençler yazımızda yer alan adımları uygulayarak bu karta sahip olabiliyor.

Editör: Uşak Son Dakika