Türkiye’de yapılacak resmi işlemlerin büyük kısmında noter onaylı evraklar gerekiyor. Her belge noter onaylı yapıldığı zaman kişilerden noter ücreti talep ediliyor. Noter ücretlerin artması sonrasında kredi kartları gündeme gelmeye başladı.

Noterde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Noterlerde birçok işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemler;

·       Kullanılmış ve sıfır araç tescili,

·       Tercümeler,

·       "Aslı Gibidir" onayı,

·       Diploma onayı,

·       İhtarname

Yukarıda yer alan işlemleri gerçekleştirirken notere belirli miktarda ödeme yapılır.

Noterlerde Kredi Kartı Kullanılıyor Mu?

Noterlerde kredi kartı kullanımı 2020 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Noterliklerde güvenli ödeme sistemi sayesinde kredi kartı ile ödeme işlemleri tamamlanıyor. Üç yıldır uygulamada bulunan bu ödeme sisteminden milyonlarca kişi yararlanıyor.

Yeni sistemle beraber noterlikte kredi kartıyla işlem yapılıyor. Uygulamanın başladığı tarihten bu yana güvenli ödeme sistemiyle noterliklerde başarılı bir şekilde ödemeler tamamlandı.

E- Noter Uygulaması Nedir?

Adalet Bakanlığının getirdiği yeniliklerinden bir tanesi de e-noter uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kişiler internet üzerinden noter işlemleri için randevu talep edebiliyor. Vatandaşlar bazı işlemleri ise hiç notere gitmeden tamamlayabiliyor.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Özellikle araç ve satış işlemlerinde kişilerin mağdur olmamaları amacıyla BDDK denetiminde yer alan firmalar, satış tutarını bloke ediyor. Böylece satıcı ya da alıcı bu tutara müdahale edemiyor. Tüm noter işlemleri tamamlandığında ilgilinin hesabına para aktarımı gerçekleştiriliyor. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı önlem alınıyor.

Güvenli Ödeme Sisteminin Avantajı Nedir?

Noterde güvenli ödeme sisteminin avantajları arasında yüksek meblağlı satış işlemlerinde noterliklerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçiliyor. Bununla beraber küsuratlı ödemelerde noterlik veznesinde çalışan personel için de kolaylık sağlanıyor.

Noter işlemlerinde kredi kartlarıyla beraber banka kartıyla da ödeme yapılabiliyor. Noterde kredi kartı bulunmaktadır. Noter işlemlerini yaparken ödeme sırasında kredi kartı ile işlemleri tamamlayabilirsiniz. Noter işlemlerinde kredi kartlarında herhangi bir komisyon talep edilmemektedir.

Editör: Uşak Son Dakika