ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) tarafından yapılan açıklamalar, dünya genelinde korku ve panik yarattı. Uzmanlar, Şili’de yaşayan 53 yaşındaki bir adamda kuş gribinin çeşitli mutasyonlarını tespit etti. Gözlem altında tutulan adamla ilgili açıklama yapan yetkililer, kuş gribi virüsünün mutasyon geçirdiğini belirtirken ölümcül ve bulaşıcı olabileceği konusunda uyarı yaptı.

ABD’li sağlık uzmanları, Şili’de bir adamın çeşitli mutasyonlara sahip bir kuş gribine yakalandığını açıkladı. Uzmanlar göre daha önceki hayvan çalışmaları, bu mutasyonların virüsü daha zararlı ve bulaşıcı hale getiriyor. Fakat mutasyonların virüsün bir kişinin üst akciğerinde kök salmasını kolaylaştıracağına dair bir kanıt olmadığı da belirtildi.

H5N1 VİRÜSÜ RİSK TAŞIYOR

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) uzmanlarından Vivien Dugan, muyasyonların halk sağlığı yetkilerinin H5N1 virüsünün insanlara yönelik genel risk değerlendirmesini değiştirmediğini ve bunun “düşük risk” seviyesinde olduğunu ifade etti. CDC sağlık yetkilileri, sadece hastaneye kaldırılan bir hastada görülen mutasyonların, adam hastalandıktan sonra meydana gelmiş olabileceği fikri üzerinde duruyor.

Kurumda çalışanlara göre mutasyona uğramış virüsün diğer insanlara yayıldığına, diğer grip virüsleri ile karıştığına veya mevcut ilaçlar ile aşıdan kaçma yeteneği geliştirdiğine dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını vurguladı. Dugan, her insan enfeksiyonu vakasının dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtirken “Bu virüsleri insanlar için daha tehlikeli hale getirecek değişikliklere karşı tetikte olmalıyız.” dedi.

BU ŞİKAYETLERLE DOKTORA GİTTİ

Şili’nin Antofagasta bölgesinde yaşayan 53 yaşındaki adamın akciğerinde bulunan virüs DSÖ tarafından incelendi. Adam ölü kuşlarla veya enfekte deniz aslanlarıyla temas yoluyla virüse bulaştı. Adamın daha önceden bir sağlık sorunu olmadığı ve yurt dışına seyahat etmediği belirtilirken 13 Mart’ta öksürük, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şikayetleriyle hastaneye başvurduğu belirtildi. Hasta adam hala yoğun bakımda ve karantinada tutuluyor.