Ülkemiz adına 3 yıllık hedef ve politikaları içeren Orta Vadeli Program, geçtiğimiz günlerde yeni versiyonu ile gündeme geldi. Bir süredir hazırlıkları devam eden yeni OVP ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkili isimler, yeni dönemde program kapsamında pek çok düzenlemenin yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Başta emeklilik sistemi olmak üzere pek çok alanda yeni uygulamaların yürürlüğe girmesini sağlayacak olan yeni OVP ile ilgili konuşmalar sürerken programa ilişkin bir düzenleme daha ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin refah planı dahilinde bir afet yönetimi oluşturuldu.

32 BAŞLIK ALTINDA SIRALANDI

Yeni programın afet yönetimi kısmında yer alan bilgilere göre ilgili politika ve tedbirler 32 başlık altında sıralandı. Zorlu deprem sigortasının beyanı ve ödemesi etkin olan takip edilecek ve ek olarak bina tamamlama sigortası da yaygınlaştırılacak. Olası kayıpların önüne geçebilmek adına inşaatın başlangıcından tamamlanmasına kadar geçen süre dahilinde sigorta şirketlerinin denetimleri söz konusu olacak. Şirketin iflas etmesi durumunda ilgili konutlar sahiplerine teslim edilemezse bu noktada sigorta devreye girecek ödenen bedel geri verilecek veyahut da inşaatın tamamlanması sigorta dahilinde sağlanacak.

ZORUNLU AFET SİGORTASI GELİYOR

Bir süredir yürürlükte olan zorunlu deprem sigortasının OVP’de isim ve kapsam değişikliğine uğradığı görüldü. Edinilen bilgilere göre yeni dönemde zorunlu deprem sigortasının yerine tüm afetleri kapsayacak olan Zorunlu Afet Sigortası devreye girecek.

Şu an zorunlu deprem sigortası poliçelerinde bulunmayan eşya teminatı, yeni dönem uygulamasında ele alınacak ve kat malikleri/ kiracılar eşyalarını da afet sigortası kapsamında sigortalatabilecekler. Zorunlu Afet Sigortası yalnızca deprem afeti sonucunda oluşabilecek kayıpları değil sel ve diğer afetler sonucun ortaya çıkan hasarı da karşılayacak. Kapsamı genişletilerek Zorunlu Afet Sigortası olarak yürürlüğe girecek olan uygulama, 2024 yılının üçüncü çeyreği itibari ile hak sahiplerinin erişimlerine açılacak ve poliçelere yeni uygulamaya göre hazırlanacak.  

 

Editör: Uşak Son Dakika