Son dönemlerde dolar kurunda gözlenen dalgalı seyre bağlı olarak bir düşüp bir yükselen gram altın fiyatları, gündemden düşmemeye başladı. Bin 700 TL’nin üzerinden işlem görürken Merkez Bankası’nın faiz artırma kararı ile sert gerileyen ancak sonrasında tekrar yükselişe geçen gram altın, yatırımcılar ve alım fırsatı yakalamak isteyen potansiyel yatırımcılar tarafından yakın takip altına alındı.

İlerleyen süreçlerde gram altında yükselişin yeniden hızlanacağını savunan birçok ekonomist son günlerde güncel tahminleri ile gündemden düşmezken bir tahmin de Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten geldi. İsabetli dolar ve altın tahminleri ile son dönemlerin en çok takip edilen isimleri arasında yer alan Memiş, gram altına ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu. FED tarafından gelen faiz artırımı sinyalleri ile birlikte geri çekilen gram altın ile ilgili konuşan Memiş, yeni tahmini ile şaşkınlık yarattı.

‘TALEP DESTEKLENEBİLİR’

FED’den gelen sinyallerin piyasada belirsizliğe sebep olmasından ötürü gram altın fiyatlarında hızlı bir gerileme görüldü. Önceki haftalarda da Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararına bağlı olarak gerilemeye başlayan gram altın bu süreçte alım fırsatı olarak değerlendirilirken altında düşüşün devam edip etmeyeceği merak edildi. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre ABD’nin resesyona girme ihtimalinin azalması altında zayıf bir görünümün oluşmasına sebebiyet verdi. Öte yandan küresel gelişmeler ve diğer koşullar ise altına olan talebin desteklenmeye devam edileceğine işaret ediyor.

MEMİŞ BOMBAYI PATLATTI

Altın fiyatlarında gözlenen son seviyeleri değerlendiren ve ileriye dönük tahminlerde bulunan Uzman İslam Memiş, sözleri ile ekonomi gündemine bomba gibi düştü. 2024 yılı itibari ile gram altında 2 bin ila 2 bin 500 TL aralığının söz konusu olacağını belirten Memiş, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sizin de burada bin 700’lü rakamlardan gram altın satın almanız gerekiyor. Ons altın şu an bin 920 dolarda. Yani baskılanma devam ediyor. Bin 917- bin 929 dolar aralığında. Bin 930 dolarlık seviye kırılamadı. ‘Elimde dolarım var, parite üzerinden alın almalı mıyım?’ Evet. 2 bin 80 ve 2 bin 150 dolar seviyeleri ons altında gündemde.”

Editör: Uşak Son Dakika