Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği bayram ikramiyesi ödemeleri, bir kez daha gündemdeki yerini almaya başladı. Emekliler başta olmak üzere, pek çok kişiye dini bayramlardan önce ödenen emekli ikramiyelerinin zam alıp almayacağına ilişkin sorular ise, artık sesli sorulmaya başladı. Gözler Ankara kulislerinde iken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuya ilişkin yapacağı açıklamayı gerçekleştirip gerçekleştirmeyi de merak edilmeye başlandı.

2018 yılından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği emekli ikramiyesi ödemelerinin ilki Ramazan Bayramı’ndan hemen önce verilecekken; ikramiyelerdeki son durum da ortaya çıkmaya başladı. Peki, Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ne kadar, kaç TL? Emekli bayram ikramiyesi tutarına zam var mı, ne zaman yatacak? İşte tüm soruların cevapları...

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİNE ARTIŞ GELECEK Mİ?

Ramazan ayına sayılı günler kala, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin zam alıp almayacağı da merak konusu haline geldi. Emekli Bayram ikramiyesi ödeme tutarı en son 2021 yılında bin 100 TL’ye çıkarılmıştı. İlk ödenmeye başlandığında bin TL olan ve ardından yüzde 10 artırılan emekli bayram ikramiyelerinde zam olup olmayacağı henüz netleşmedi. Ancak, bayram ikramiyelerine zam yapılması ve bu zammın emekli maaş oranı olan yüzde 30 uygulanması halinde, bayram başına alınacak ödeme in 430 TL’ye çıkmış olacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

En kalabalık olan kesim emekliler olması nedeniyle emekli bayram ikramiyeleri olarak adlandırılan bu ödemeler, yılda iki kez veriliyordu. Bu sene de aynı şekilde ödenmesi beklenen emekli bayram ikramiyelerinin ilkinin Ramazan Bayramı’ndan önceki hafta, emekli maaşlarının da erkene çekilerek ödenmesi; ikincisinin ise Kurban Bayramı’ndan önceki hafta ödenmesi bekleniyor. Toplamda şu an için 2 bin 200 TL olarak alınacak olan emekli ikramiyelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklama yapması da gündemde. Öte yandan Ramazan Bayramı bu sene 21 Nisan’da idrak edilecek.

Editör: Uşak Son Dakika