Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi olarak bilinen yeni sosyal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte, çalışanlarda da daha erken emekli olabilme merakı arttı. EYT kapsamında şartları sağlamayan kişiler, nasıl daha erken emekli olabileceğine ilişkin araştırmalar yapmaya başlamışken; SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) istisnai olarak sunduğu erken emeklilik konusunda yeni bir açıklama geldi.

Genel olarak, uzun çalışma yılları sonrasında hem prim hem çalışma yılı hem de yaş şartını sağlayan kişilerin emekliliğini veren SGK, bu konuda üç ayrı istisna sağlıyor. Bu istisnalardan ilki, yasada belirlenmiş olan 45 mesleği yapmak ve bu meslekler üzerinden yıpranma payı ödemesi alarak 60 aya kadar, yani 5 yıla kadar daha erken emekli olmakken; ikincisi ise, 5400 günden kısmi emeklilik oluyor. Kısmi emeklilikte, yaş şartı olduğu için, yaş şartı aranmayan üçüncü bir emeklilik de mümkün. İşte şartlar…

10 YIL ÇALIŞMA ŞARTI ARANIYOR

SGK’nın sunduğu üçüncü istisnai emeklilik, halk arasında malulen emeklilik olarak adlandırılıyor. Sadece 10 yıl çalışma şartı aranan bu emeklilik kapsamında SGK, kişinin geçirdiği hastalık ya da iş kazası nedeniyle güç kaybı yaşayıp yaşamadığına bakıyor. Başka bir deyişle, malulen emeklilikten, geçirdiği kaza, hastalık ya da sağlık sorunu nedeniyle iş gücünün en az yüzde 60’ını kaybeden kişiler yararlanabiliyor. İŞ gücü kaybını Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği tam teşekküllü bir hastaneden tespit ettiren kişiler, gerekli prim şartını sağlaması halinde malulen emekli olabiliyor.

1800 GÜN PRİM İSTENİYOR

Sadece 10 yıl çalışma ile sağlanan istisnai erken emeklilerden biri olan malulen emeklilik hakkını elde edebilmek için, SGK bir de prim şartı istiyor. Bunun için 1800 prim isteyen SGK, 10 yıl ile birlikte 1800 prim şartını sağlayan ve yüzde 60 üzerinde iş kaybı yaşayan çalışanların malulen emekliliğine izin veriyor. Bu kapsamda prim şartını taşımayan kişilerin, borçlanma hakkı olması halinde borçlanma yoluyla primlerini doldurmasına da izin veriliyor.

Editör: Uşak Son Dakika