Alman otomotiv devi Volkswagen AG bünyesinde otomobil üretimine devam eden Seat, bir süredir eski günlerinden uzakta. Çip krizinin markanın üretim hızını düşürmüş olması Seat’ta tartışmalı durumları ortaya çıkardı. Seat bünyesinde hizmet veren ve geçen senelerde bağımsız bir marka haline gelen Cupra ise tam tersi üretimde vites arttırdı.

Otomotiv sektöründe Seat’ın yerine Cupra’nın atağa kalkması tartışma yarattı. Sektör kaynakları Seat’ın üretimi durdurup fabrikasını kapatabileceğine dair iddiaları ortaya attı. Yetkililerden gelen son açıklamalar ise “Seat otomotiv sektöründen çekiliyor” yorumlarıyla sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

VAG CEO’SUNDAN SEAT AÇIKLAMASI

Volkswagen grubu otomobil markalarından biri olan Seat hakkında açıklama yapan ismi Volkswagen CEO’su Thomas Schafer oldu. Schafer son röportajında Seat’ın geleceği hakkında “Seat’ı öldürmüyoruz. Sadece geleceğine karar vermemiz gerekiyor. Hala Seat için bir plan üzerinde çalışıyoruz. 2028 veya 2029’a kadar sorun yok.” ifadelerini kullandı. Ekim ayında gelen bu açıklamaların ardından Cupra markası da gündem oldu.

Cupra markasının Seat’ın geleceği olduğunu belirten Schafer, “Cupra, Seat'ın ileriye dönük yeniden icadıdır. Cupra elektrifikasyona çok daha hızlı geçecek.” demişti. Bu açıklamaların perde arkasında ise şirketin Seat ve Cupra’yı farklı kategorilerde değerlendirdiği ortaya çıktı. Son olarak ismini açıklamak istemeyen bir Seat yöneticisi otomobil basınına konuştu.

KRİTİK 2030’DA KARAR VERİLECEK

Seat ile ilgili kararı 2030 yılına kadar vereceklerini belirten anonim yönetici, “Markayı güncel tutmaya devam ediyoruz. 2020'li yılların sonuna kadar hibrit ve içten yanmalı versiyonlar üretilmeye devam edecek. Ancak içten yanmalı otomobil satışlarının sona ermesiyle Seat'ın nasıl bir rol üstleneceğini de analiz ediyoruz. Seat, mobilite çözümleri sağlayıcısına dönüştürülebilir.” dedi.

Başkan Wayne Griffiths ise Seat için yolun sonuna gelmediklerini hatta bunun aksine emin adımlarla yollarına devam edeceklerini belirtti. Cupra’yı korumak için Seat üretiminin azaldığını belirten başkan, “Şimdi çip krizinin azalmasıyla birlikte üretim artarak devam ediyor. Sonuçta Seat'a yoğun bir talep var. Biz 2 markayla büyüyerek yola devam edeceğiz.” dedi.