Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, üniversitede eğitim gören öğrencilerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla destek ödemelerine başladı. Bakanlıktan gelen duyuruya göre üniversite öğrencilerine 1.420 TL maddi destek verilecek. Destek ödemesinden yararlanmak için belirlenen şartlara sahip olan tüm öğrenciler, 1.420 TL nakit desteği alabilecek.

Seçim öncesi hükümetin maddi destek ve sosyal yardımlarına olan talep arttı. Devlet üniversite öğrencilerine yönelik 1.420 TL destek ödemesi yapacağını duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla senede 2 kere verilen sosyal destek ödemeleri dışında bu maddi destek KYK bursuna ek olarak verilecek. Öğrenci yardımı altında yapılan sosyal destek ödemeleri sayesinde öğrenciler maddi açıdan rahat bir nefes alarak eğitim hayatına devam edebiliyor.

ÖĞRENCİLERE 1.420 TL ÖDEME DETAYLARI

KYK bursundan yararlanan öğrenciler buna ek olarak 1.420 TL maddi destek alabilecek. Öğrenci yardımı adıyla yapılan sosyal destek ödemeleri, ihtiyaç sahibi öğrencilerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak için devlet tarafından yapılıyor. Üniversite öğrencilerinin bu destekten yararlanıp 1.420 TL maddi ödeme alabilmesi için başvuru şartlarını taşıması gerekiyor.

BAKANLIK BAŞVURU ŞARTLARINI AÇIKLADI

Devletin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla öğrencilere yaptığı 1.420 TL maddi yardımın detayları belli oldu. Üniversite öğrencileri, e-Devlet platformu veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla öğrenci yardımı başvurusunda bulunabiliyor. Başvuru için 18 yaşını doldurmuş olmak ve TC vatandaşı kimlik numarası ile e-Devlet şifresini kullanmak gerekiyor.

E-Devlet sisteminde “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” araması yaparak çıkan sayfada yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Tüm bilgileri tamamlayan ve talep türü seçimi yapan öğrenciler bu maddi destekten yararlanabiliyor. Bakanlığın yapacağı inceleme sonucunda maddi destek almaya hakkı olanlara devletten 1.420 TL ödeme yapılıyor.