Kira artış oranında yüzde 25 olarak sınırlama getirilmişti. Pek çok kiracı ve ev sahibini karşı karşıya getiren bu uygulamada sürenin uzatılması gündem geldi. Kira fiyatlarının 1 yıl öncesine göre yüzde 25’ten fazla artamayacağını belirleyen düzenleme 1 Temmuz’da sona erecekti.

Adalet Bakanı Bozdağ, kirada yüzde 25 artış süresinin uzatılacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kira artışlarının fahiş rakamlara çıkmaması için alternatif araştırılmaya başlandı. Ulusal basına konuşan Bakan Bozdağ, kira artış sınırı uygulamasında sürenin uzatılacağını belirtirken “Bir yaptırım getirme söz konusu” ifadelerini kullandı.

KİRA ARTIŞ ORANINA UYMAYANA HAPİS CEZASI

Son yıllarda kira fiyatlarının hızla artması vatandaşların en büyük problemlerinden biri haline gelmişti. Bu yönde sınırlama getiren hükümetin hamleleri devam ediyor. Adalet Bakanı Bozdağ, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada bu kurala uymayan ev sahiplerine yaptırım uygulayacaklarını söyledi. Hapis cezasının da gündemde olduğunu belirten Bozdağ, “Fahiş kira artışlarını önlemek için 3 alternatif hazırladık” açıklamasında bulundu.

HAZİRANDAN BU YANA YÜZDE 25’LE SINIRLI KALDI

Konut kira artışlarının bir önceki yılın fiyatına göre yüzde 25’i aşmaması hakkındaki düzenleme 2022 Haziran ayında TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, düzenlemenin biteceği 1 Temmuz tarihinden sonra bu uygulamaya devam edeceklerini söylemişti.

Kiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren kira artış oranı TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Mart ayı enflasyon rakamları sonrasında nisan ayı için kira artış oranı yüzde 70’in üzerine çıktı. Konutlarda yüzde 25 kira artış sınırlaması devam etse de iş yeri kiralarında bu sınırlama olmadığı için hala 12 aylık TÜFE ortalamasına göre hesaplanıyor.