Esmerler için doğru makyaj detayları sayesinde güzle görünmek ve cildin çok daha kusursuz görünmesi mümkün olacaktır.

Esmer Tenlilere Makyaj İpuçları

Genellikle makyajın amacı fazla zorlanmadan ve abartıdan kaçınarak yüzün karakteristik güzelliklerini vurgulamak ile cildin çok daha kusursuz görünmesini sağlamaktadır. Yapılan makyaj daha çok saç rengine bağlı olmaktadır. Kumral ya da kızıl saç rengine sahip biri yapmış olduğu makyaj esmelerde daha silik görünmeye neden olur. İşte esmreler için makyaj ipuçları;

Pembe Renkler

Vişne çürüğü ve kiremit rengi gibi zengin renkler koyu saçlar ile pembe renkten daha iyi bir uyum sağlayacaktır. Bunun nedeni eğer bu özelliklere sahip olan kişiler pembe kişiyi daha solgun ve silik gösterecektir. Koyu renkler dudaklarda yapılan vurguyu arttıracaktır. Ancak pembe renk kullanmak istenirse kesinlikle koyu tonlarda pembe renk tercih edilmelidir. Bunun için gözleri vurgulayacak cansız ve solgun görünümden uzak durulmalıdır.

Fondöten Seçimi

Özellikle pürüzsüz bir cilt için olması gereken ten rengi ile uyumlu olan fondöten seçimidir. Yanlış yapılan bir fondöten seçimi kişinin sağlıksız ya da çok daha solgun görünmesine neden olacaktır. Fondötenin ten rengine uygun olup olmadığını anlamak için onu alt çene kemiği ile çene arasında yer alan bölgede denenmesidir. Bir uzmandan cilde konsültasyon yapmasını ve daha uygun bir marka ile renginin belirlenmesi istenebilir. Kişi için seçilen fondötenin gün ışığında çok daha doğal durması ve ciltte maske hissi oluşturması gerekir.

Gözleri Vurgulama

Koyu renk saçlar ve mavi gözleri bulunan kadınlar mürdüm, koyu kahverengi ve zümrüt yeşili gözlerin daha etkili gösterecek renkler arasında yer almaktadır. Bu gibi özelliklerde kaçınılması gereken renk mavi olmaktadır. Bunun nedeni ise mavi renk gözlerin gücünü azaltır. Koyu mavi eyeliner kullanılması mümkün olup koyu rengi ve yeşil gözleri olan kişiler çılgın mor, koyu yakut kırmızısı ve amber kahvesi gibi renkler kişiyi mücevher gibi gösterecektir. Yeşiller ve turkuaz renkler kişi için büyük hata olacaktır.

Editör: Uşak Son Dakika