Pürüzsüz bir cilt herkesin kendi kişisel bakımında önem verdiği konu başlıklarının başında gelir. Bunun için cilt bakım rutinleri uygulansa da birçok kişi siyah noktalarından bir türlü kurtulamadıklarından şikayet eder.

Siyah noktalar cildini düzenli olarak temizleyen ve çeşitli bakım rutinleri uygulayan kişiler için bile can sıkıcı olabilir. Bu noktada birçok kozmetik ürünü bulunsa da temiz içerikli ürünlere rastlamak bir hayli zordur. Ürünler, alerjik reaksiyonlara ve dolayısı ile de daha ciddi cilt sorunlarına sebep olabilir.

Siyah noktalarından kurtulmak isteyenler için son dönemlerde popüler hale gelen ve ‘fiddy metodu’ olarak adlandırılan bir uygulama öne çıkmaya başladı. Özellikle pürüzsüz ciltleri ile dünyaya nam salmış olan Koreli kadınlar tarafından uygulanan bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde siyah noktaların etkilerinin ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı. Peki, fiddy metodu nedir, nasıl uygulanır?

FIDDY METODU NEDİR?

Fiddy yöntemi, Koreli cilt bakım bloggerı Fiddy Snails tarafından oluşturulmuş bir teknik olarak bilinir. Üç aşamadan oluşan bu tekniğin haftada bir olacak şekilde düzenli olarak uygulanması gerekir. Cilt bariyerini koruyan ve cildin pH seviyesini dengeleyen bu yöntem sayesinde gözenekler sıkılaşır ve siyah noktaların kısa süre içerisinde kaybolduğu görülür.

FIDDY METODU NASIL UYGULANIR?

Fiddy metodu üç aşamadan oluşur. Metodun ilk aşamasında cildin temizliği sağlanır. Bunun için de cilt bakım ürünlerinden yararlanılabilir. Cildin derinlemesine temizlendiğinden emin olunmasının ardından gözenekleri sıkılaştırmak için salisilik asit yani BHA içeren bir toniğe ihtiyaç duyulur. Toniğin bir pamuk yardımı ile cilde uygulanmasının ardından 15 dakika boyunca cildin dinlenmesi beklenmelidir.

Metodun ikinci aşamasında tonik yıkanmamalıdır. Bir kil maskesi uygulanmalı ve maske kuruduktan sonra cilt ılık su ile temizlenmelidir. Burada önemli olan nokta kil maskesinin cilt tipine göre tercih edildiğinden emin olunmasıdır.

Metodun son aşamasında yağ bazlı bir temizleme suyu cilde uygulanmalı ve 15 dakika boyunca beklenmelidir. Sürenin dolmasının ardından cilt 5 dakika boyunca masaj yapılarak bol su ile temizleme suyundan arındırılmalıdır.

Editör: Uşak Son Dakika