1989 yılında yayınlanan ilk bölümünden bu yana gerek işlediği konular gerek subliminal olduğu düşünülen mesajları gerek ise de diğer özellikleri ile gündemden düşmeyen ‘The Simpsons’ isimli animasyon dizisi, son dönemlerde her zamankinden daha fazla konuşulmaya başlandı. Yayınlanan her yeni bölümünde küresel çaplı tahminleri ile dikkat çeken ve gerçekleşen tahminleri sebebi ile de bir proje dizisi olduğunu düşündüren animasyon yapım, son olarak 2024 yılı tahmini ile dikkat çekti.

30 yılı aşkın süredir yayında olan ve koronavirüs salgınından 11 Eylül saldırısına kadar pek çok olayı seneler öncesinden ‘tahmin’ eden Simpsons projesi, son olarak 2024 yılını işaret ettiği kavurucu sıcak tahmini ile gündeme geldi. Matt Groening tarafından kaleme alınan dizinin bir bölümünde Springfield kasabasında yaşanan kavurucu sıcaklara yer verilmesi, gerçek hayat verileri ile örtüştü. Çizgi dizinin bir kez daha haklı çıkması, herkesi şaşkına çevirdi.

KAVURUCU SICAKLAR FELAKETE SÜRÜKLEDİ

The Simpsons dizisinin önceki bölümlerinden birinde Springfield kasabasında kavurucu sıcakların yaşandığı ve bu durumun kasaba halkını bir felaketin içerisine doğru sürüklediği konusu işlenmişti. Tahminleri ile herkesi hayrete düşüren dizinin bu tahmininde de haklı çıktığı görüldü. Kasabadan gelen son bilgilere göre Springfield kasabasında sıcaklık rekorları kırıldı ve kasaba halkı tabir- i caizse cehennem sıcaklarına şahitlik etti. Kapanan işyerleri ve sıcaklıklara karşı alınan diğer önlemlerin yanı sıra dünya genelinde yaşanan sıcaklık artışları, The Simpsons yazarının bir kez daha doğru bir tahminde bulunduğunu gözler önüne serdi.

“GELECEĞİ TAHMİN EDİYORLAR”

Yazarın iklim değişikliğine dikkat çekebilmek amacı ile Springfiel kasabasını bu şekilde ele aldığı düşünülürken gerçek hayatta yaşananların dizinin o bölümü ile nerede ise birebir örtüşmesi herkesi şaşkına çevirdi. Simpsonlar’ın daha önce yayınlanan bölümlerinde Meteverse gelişmeleri, Donald Trump’ın başkanlığı, yıkıcı depremler ve koronavirüs benzeri bir salgın da ele alınmış ve söz konusu bölümlerin üzerinden çok geçmeden gerçek hayatta da nerede ise aynı olaylar yaşanmıştı. Çizgi dizi izleyicileri bunca olayın bir tesadüf olmadığını belirterek ‘geleceği tahmin ediyorlar’ yorumlarında bulunmaya başladı.

Editör: Uşak Son Dakika