Özellikle cilt problemleri de sivilce oluşumunu tetikler. Doğru adımları takip ederek sivilce izlerini yok etmek mümkündür. Vücut tarafından salgılanan yağlar, bazı zamanlarda doğal yollarda dışarı çıkamaz. Bu durum sivilcelerin oluşumuna neden olur. Genel olarak ergenlik çağında ortaya çıkan sivilce problemi, kronik bir hal hale dönüşebilir. Sivilce oluşumuna sebep olan etken bir hormonal bozukluk bulunmuyorsa doğru ilaçlardan yararlanmak gerekir.

Zararlı alışkanlıklardan nedeniyle ortaya çıkan sivilce probleminin son bulması için ise bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekir.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilce ergenlik döneminden itibaren herkeste görülebilir. Kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen cilt hastalıkları arasındadır. Hassas cilt sorunlarından bir tanesidir. Bu yüzden tedavi için kulaktan dolma bilgilerden uzak durmalısınız.  Kalıcı sivilce izlerinin oluşumuna engel olabilmek için doğru tedavilerden yararlanmalısınız.

Sivilce Hakkında

Tıp literatüründe akne vulgaris adıyla bilinen cilt problemi, halk arasında sivilce olarak adlandırılır. Yağ bezeleri cilt altında birikir ve sivilce oluşumuna sebebiyet verir. Yüzde, sırtta, omuzlarda, burunda ve boyunda sıklıkla sivilceye rastlanır. Sivilce yaşamsal faaliyetlere engel olan sorunlardan biri değildir. Ancak gençlerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da sosyal hayatta birtakım problemleri tetikler.

Sivilce daha çok ergenlik yaşlarında ortaya çıkar. Bununla beraber ergenlik çağından itibaren her yaş grubunda görülür. Sivilce problemine nadiren de olsa ergenlik döneminden önce çocukluk çağlarında ortaya çıkabilir.

Sivilce Nasıl Geçirilir?

Sivilce tedavisi için, sivilceye iyi gelen besinleri tüketmeniz gerekir. Sorunun kaynağı hormonal sebepler ya da çeşitli hastalıklar ise mutlaka doktordan destek almalısınız.

Sivilceye iyi gelen ve sivilcelerin kurutulmasını sağlayan besinler arasında omega 3 yağ asitleri geliyor. Ayrıca E vitamini ve çinko da cilt yüzeyinde sorunların giderilmesine yardımcı olabiliyor.

Sivilceye iyi gelen besinler, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Kulaktan dolma bilgiler her zaman için başarısızlıkla sonuçlanır. Özellikle yüzdeki sivilcelerin doğru bir şekilde tedavi etmek daha sonra iz kalmaması ve daha geniş bir alana yayılmasının da önüne geçecektir.

Editör: Uşak Son Dakika