Emeklilerin bir süredir talep ettiği zam, karşılık bulmaya başladı. Emekli aylıklarının enflasyon karşısında yetersiz olduğunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in kabul etmesinin hemen ardından harekete geçildi. En düşük emekli maaşına bir artış gelirken; hemen arkasından gözler, emekliler başta olmak üzere, şehit yakınları ve gaziler gibi pek çok kesime ödenen bayram ikramiyelerine dönmüştü. Bayram ikramiyelerinin de akıbeti belli oldu.

Emeklilere verilen bayram ikramiyeleri, ilk olarak 2018 yılında ödenmiş ve bin TL olarak ödenmeye başlanmıştı. Emekli bayram ikramiyesinin tutarı 2021 yılında 100 TL artırılarak bin 100 TL’ye çıktı. Üç yıl sonra gelen artışın ardından bir artış da bu yıl geldi. Ramazan ve Kurban Bayram’ında olmak üzere yılda iki kere ödenen emekli bayram ikramiyelerindeki yeni tutarı AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıkladı. Peki, emekli bayram ikramiyesine zam geldi mi? Emekli bayram ikramiyesi ne kadar, kaç TL? İşte cevabı…

EMEKLİ İKRAMİYESİNDE YENİ TUTAR 2 BİN TL

Geçtiğimiz gün emeklilere seslenen Grup Başkanvekili Elitaş, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine zam geldiğini duyurdu. Zammın 900 TL olduğunu bildiren Elitaş, yeni tutarı 2 bin TL olarak açıkladı. Elitaş’ın konuya ilişkin açıklamalarında ise; “EYT’lilerden yıl sonuna kadar 2 milyon 250 bin kişi emekli olduğunu düşünürsek, 5 milyon daha gelirse 15 milyon kişi 2 bin liralık bayram ikramiyelerinden faydalanmış olacaklar” ifadeleri yer aldı.

EMEKLİ MAAŞLARINDA TABAN SINIR 7 BİN 500 TL

Öte yandan Elitaş, emekli taban aylıklarının, yani en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkmasına ilişkin; “Kanun Resmi Gazete'de yayımlandığından itibaren Türkiye'de 7 bin 500 liranın altında emekli maaşı olmayacak. 7 bin 500 TL en düşük emekli maaşı herkesi kapsıyor. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olacak. 15 milyon kişiyi kapsıyor” dedi. Ancak sonradan kendisine yöneltilen sorular ile 7 bin 500 TL’nin üzerinde emekli maaşı alan emeklilerin zamdan etkilenmeyeceğini bildirdi. Bu nedenle yaklaşık 11 milyon emeklinin etkileneceği yeni zam kapsamında yalnızca emekli maaşı 7 bin 500 TL’nin altında olanların maaşına artış yapıldı.