2022-2023 Eğitim öğretim yılının ilk yarısı geride kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi karnelerine kavuştu. 20 Ocak tarihinde karnelerini alan öğrencileri yakından ilgilendiren bir haber gündeme geldi. Eğitim öğretim yılının ilk döneminde karneleriyle birlikte takdir ve teşekkür belgesi alan başarılı öğrencilere destek ödemesi dikkat çekti. Sosyal medyada başarılı öğrencilere devlet desteği söylentilerinin ardından “Takdir ve teşekkür alanlara para mı verilecek?” sorusu gündeme geldi.

Başarılı Öğrencilere Devlet Desteği

Takdir ve teşekkür belgelerini alarak yarı yılı başarılı tamamlayan öğrenciler internet üzerinden araştırmalara devam ediyor. Yarı yıl tatilinde çocuklarının başarısıyla gurur duyan anne ve babalar devlet desteği araştırmalarına başladı. Başarılı öğrencilere devlet desteği verileceği söylentileri sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Takdir ve teşekkür belgesi alarak ilk dönemi başarılı kapatan öğrencilere 5.104 TL ödeme yapılacağı iddia edildi. Peki takdir ve teşekkür alanlara 5.104 TL verilecek mi?

Takdir ve Teşekkür Alanlara Para Verilecek Mi?

Takdir ve teşekkür alan başarılı öğrencilere devlet desteği söylentileri sosyal medya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. 20 Ocak tarihinden bu yana tatilde olan öğrenciler takdir ve teşekkür belgeleriyle para desteği alma imkanını araştırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başarı Teşvik Programı” açıklamasıyla başarılı öğrencileri ve ailelerini heyecanlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Başarı Teşvik Programı kapsamında devlet okullarında okuyan ve derece giren öğrencilere başarı desteği verilecek.

Öğrencilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başarı teşvik programını duyurdu: “Sosyal yardım alma hakkına sahip olan ailelerimize mensup devlet okullarında okuyan, dereceye giren öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yüksek öğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar desteği vereceğiz. YÖK'ün belirlediği dünyada ilk 500 üniversiteye girme hakkını kazanan öğrencilerimize devletlerinin yanında olduğunu hissettirecek başarı desteklerini sağlayacağız.”

Başarılı Öğrencilere 5.104 TL Verilecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencilere seslendiği konuşma sosyal medyada büyük ilgi gördü. Bunun üzerine asgari ücretin yüzde 60’ı olan 5.104 TL ödeme yapılacağı iddiaları gündemde yer edinmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca “Aynı durumdaki ailelerimizin evlatlarında işe girmek için gereken merkezi sınavlar ile bilim, spor, sanat yarışmalarına katılanların ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Bu program için 1,5 milyar liralık bütçe ayırdık.” ifadeleriyle projenin kapsamını duyurdu.

Takdir ve teşekkür alan öğrencilere para verileceğine dair henüz net bir açıklama gelmedi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Sosyal medyada takdir ve teşekkür alanlara 5.104 TL ödeneceği iddiaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra gündem oldu.

Editör: Uşak Son Dakika