Tayyab, Türkiye'nin ilk İslami kartı olarak kullanım açıldı. Kartın duyurulması sonrasında sosyal medyada sıklıkla konuşulmaya başlandı.  Tayyab İslami kart tamamen İslami şartlara uygun ve helal sertifikasına sahip harcama araçlarından bir tanesidir. Kart üzerinde bulunan paralara faiz uygulanmaz. Ayrıca kredi sistemine dahil edilmez. Bu kartı kullanarak alkol ve kumar içeren işletmelerde alışveriş yapamazsınız.

Bankacılık faaliyetleri her geçen gün değişmeye devam ediyor. Her insan alışverişlerinde mutlaka kart kullanıyor. Bazı kişiler İslamiyet açısından uygun olmadığı gerekçesiyle bankalardan uzak duruyor. Bu yeni kart ise faiz oranlarının olmadığı İslami şartlara uygun şekilde harcama yapılmasını sağlıyor.

Tayyab Kart Helal Mi?

islamı kart olan Tayyab, Mastercard üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Kart bazı özellikleriyle geleneksel banka kartlarından tamamen ayrılıyor. Bu kart sistemi bankaların yaptığı gibi hisse senedi ve menkul kıymetler üzerinden alışveriş yapmanızı sağlıyor. Tayyab, İslami Finans Kuruluşları için Muhasebe ve Denetim Kurumu standartlarına uygun şekilde hareket ediyor. Böylelikle vatandaş helal bir şekilde alışveriş yapabiliyor. Bu kartın kullandığı sistemin katılım bankalarına benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Tayyab Kartın Diğer Kartlardan Farkı

Geleneksel banka kartları üzerinde ATM'lerden nakit çekimi ve para yatırma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu kart üzerinde de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Mobil bankacılık hizmetleri de Tayyab'da yer alıyor.

Tayyab'ı diğer kartlardan ayıran en büyük özelliği faizin bulunmamasıdır. Karttan taksitli alışveriş yaptığınız zaman da faiz bulunmayacaktır. Bununla beraber kart sahipleri dinen önemli olan sadaka işlemlerini de kart üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Tayyab Kartın Özellikleri Nelerdir?

·       Temassız ödeme özelliği,

·       7/24 hizmet,

·       Tayyab müşterilerine özel telefon numarası,

·       Uygulama üzerinden Tayyab kartına erişim,

·       Kullanıcılar arasında Umre çekilişi,

·       Helal hisse,

·       Helal tasarruf,

·       Aile harcama desteği

Bankacılık faaliyetleri her geçen gelişiyor. Bankalar kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı enstrümanlar çıkarabiliyor. Özellikle kredi kartı herkesin kullandığı ürünlerden bir tanesidir. Bazı kişiler İslamiyet açısından uygun olmadığı gerekçesiyle bankalardan uzak duruyor. Ülkemizde kullanılmaya başlanan Tayyab Türkiye'nin ilk İslami kartı olarak hizmet veriyor.

Editör: Uşak Son Dakika