Adaylar üniversite kayıtlarını https://www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilecek Üniversite kayıtları ise YKS tercih sonuçları sonrasında başlıyor. Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt için belirlenen tarihlerde e-Devlet üzerinden işlemleri yapabilecek. Peki Üniversite kayıtları nasıl yapılır?

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla üniversite adayları kayıt hakkında detayları araştırmaya başladı. Üniversiteye yerleşen adaylar https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile kayıt yapabilecek. Elektronik kayıt işlemini yapamayan öğrenciler üniversite kayıtlarını, yerleşmiş oldukları yükseköğretim kurumunda tamamlayabiliyor.

2023-2024 üniversite kayıtlarının sona ermesiyle ek kontenjanlar devreye girecek. Ek tercih sonuçlarının açıklanmasıyla beraber yerleştirme işlemleri sona erecektir. Kılavuzlarda bulunan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki bölüme kayıt gerçekleştirilemez.

YKS tercih ve yerleştirmelerinde dilediğiniz programı yazabilirsiniz. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan kişiler ortaöğretim kurumlarında, bütünleme veya tek ders sınavına girecekse yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adaylar belgelerini 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmelidir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

ÖSYM tarafından yayınlanmış olan YKS tercih kılavuzu ile beraber üniversite kayıtları için gereken belgeler de netlik kazanmaya başladı. ÖSYM tarafından açıklanan üniversite kayıt evrakları şu şekildedir;

·       Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı ya da onaylı örneği,

·       12 adet 4 fotoğraf,

·       Üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin onaylı suretleri,

·       Katkı payının ödendiğine dair belge,

Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olması durumunda bu bölümden ayrılması gerekir. Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat mezun olduğu alanı diplomasında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belgeyi bulundurması gerekir.

2023 Üniversite kayıtları için geri sayım başladı. YKS tercih sonuçları sonrasında yükseköğretim programlarına yerleşen üniversite öğrencileri, kayıt işlemlerini ağustos ayında yapabilecek. Kayıtlarını elektronik ortamda yapan öğrencilerin e-kayıt ekranı üzerinde ya da üniversitenin internet adresinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gitmesi gerekecektir.

Editör: Uşak Son Dakika