İhtiyaç sahibi ailelere 2023 yılında da devlet destekleri devam ediyor. Bu destekler arasında özellikle okulların açılmasına az bir süre kala gelen eğitim destekleri dikkat çekiyor. Ekonomik sıkıntılar çeken ailelere yönelik ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocukları için ödeme yapılması hedefleniyor.

Anne ve babaları sevindiren destek ödemeleri hakkında detaylar belli oldu. Bu kapsamda Karar’da yer alan habere göre, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine 1.800 TL destek ödemesi yapılacağı bildiriliyor. Okulların açılmasına az bir süre kalan destek ise dikkat çekti.

ÖĞRENCİLERE DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

İhtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına yönelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala eğitim destekleri de gündeme geldi.

Bu kapsamda ihtiyaç sahibi aileler 1.800 TL destek alabilecek. e – Devlet üzerinden başvuruların yapılması mümkündür. Başvuru yapan ailelerin belirli şartları sağlamaları gerekecek. Bu kapsamda aranan temel şart is hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

1.800 TL’ye varan destek ödemelerinden yararlanmak isteyen ailelerin belirlenen tüm şartları sağlamaları gerekecektir. Öğrenci destek ödemelerinden yararlanmak isteyen ailelerin e – Devlet üzerinden başvuru formunu doldurması gerekiyor. T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfasından sosyal yardım ve destek başvurusunun yapılması gerekiyor. Yaklaşık 10 gün içinde değerlendirme yapılarak onay veya ret yanıtı verilmektedir.

ÖDEMELER NEREDEN ALINACAK?

Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi ailelerin ödemelerini PTT aracılığıyla alması mümkündür. 1.800 TL’lik destek ödemeleri PTT üzerinden hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılacak ödemeler ile ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin desteklenmesi hedefleniyor. 2023 yılı ve takip eden dönemde bu tür eğitim desteklerinin verilmesi planlanıyor.  

Editör: Uşak Son Dakika