Günümüzde bu mesleğe olan ilginin artması da veri uzmanlığı nedir? sorusunun daha fazla incelenmesine neden oldu.

Veri Uzmanı, verileri toplar, analiz eder ve çıkarımlar yapar. Elinde bulunan yöntemleri kullanarak veriye dayalı kararlar alır. Uzmanlara bu alanda büyük bir ihtiyaç vardır.

Veri Uzmanı Ne İş Yapar?

Uzmanlar ilk olarak kurumsal BT departmanlarında istihdam edilmektedir. Bununla beraber danışmanlık şirketleri, devlet kurumları ya da sağlık sektöründe de görev alabilirler. Veritabanlarına olan yönetim ihtiyacı olması nedeniyle bu sektör her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Veri Sorumlusu Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Veri analistinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

·       Projeler için veri kaynakları tasarlamak,

·       Veri süreçlerinin dönüşümünü sağlamak,

·       Çözüm ve uygulama içeren kütüphaneler geliştirmek,

·       Bilgi modellerinin tasarımında rol almak.

Özel olarak tasarlanmış veritabanlarında ya da veri depolama sistemlerinde depolanacak verileri doğrulamak uzmanlara düşüyor.

Veri Analizi

Veri Uzmanları veri dönüştürme işlemine, bir müşterinin bilgilerinin ayrıntılı bilgi almasında aktif rol oynar. Kaydedilen bilgilerin doğruluğunu sağlamak için veri kaynaklarını araştırır.

Dijital Dönüşüm Programı Oluşturma

Veri işlemcileri müşterinin mevcut sistemlerini analiz edereksisteme uygun bir program ortaya çıkarır. Bazı durumlarda bir uzmanlar verileri dönüştürmek için veritabanı veya yazılım programı tasarlayabilir.

Rapor Oluşturma

Veri işleme uzmanları müşterilere programlarla ilgili rapor sunar. İş akışı ve iş akışı kesintileri gibi tüm detaylar bu raporda yer alır.

Dünya üzerinde veri analiz uzmanlığı sektöründe büyüme devam ediyor Ülkemizde de gelişen bilgisayar teknolojisi ile beraber bu uzmanlara olan ihtiyaçta artıyor. Günümüzde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel veri işleme uzmanı alıyor. Firmalar bilgileri aktif kullanabilmek için iş ilanları paylaşıyor. Özellikle büyük şehirlerde bu işlere olan ihtiyaç her geçen gün artmaya devam ediyor. Özel sektör özellikle bilgisayar teknolojilerine daha fazla önem veriyor. Sektör büyümeye devam ettikçe veri analiz uzmanlarının iş bulma imkanları daha da yükseliyor

Editör: Uşak Son Dakika