Adaylar bu dönemde üniversite ön lisans, lisans ve açıköğretim program kodlarıyla listelerini oluşturuyor.

YKS tercih kodu araştırmaları tercihlerin başlamasıyla daha da arttı. 27 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler bu kodu merak ediyor. TYT, AYT ve YDT taban puanları üzerinden tercih listelerini hazırlayabilirsiniz.

Tercih Kodu Ne Demektir?

Tercih kodu, tercih edilecek olan okulun bölümünün genel kodunun adıdır. Her üniversitenin kendi kodları bulunur. Tercih kılavuzunda Üniversite bölümleri, taban puanları kısmında bu numaralara kolayca erişebilirsiniz. Üniversiteye yerleştirme yapılacak programların numaraları ilk sütunda yer alır.

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türüne göre seçim gerçekleştiriyor. Girilmesi düşünülen yükseköğretim programlarını belirleyip, bu programların kodlarını bulabilirsiniz.

Tercih Kılavuzu Yayınlandı Mı?

2023-YKS tercih işlemleri, 27 Temmuz 2023 tarihinde başladı. Adaylar tercihlerini, 27 Temmuz-08 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapabilecek. Tercih işlemleri kılavuzda yer alan kurallara göre yapılacak. İşlemler ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılabiliyor. İşlemi tamamlamak için T.C. kimlik numarası ve şifrenizi kullanabilirsiniz. Bununla beraber öğrenciler ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından da destek alabiliyor. Tercih işlemleri, 08 Ağustos 2023 tarihinde sona eriyor.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Tercih işlemleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda gerçekleştirilecek. Yerleştirme sırasında tüm adımlara uymanız gerekiyor. Başvuru merkezleri üzerinden tercih işlemi alınmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen tercih listeleri de geçerli değildir. Adaylar sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işlemlerine göre üniversitelere gidecektir.

Tercih sonuçları ile ilgili detaylar için açıklama yapılmadı. Ağustos ayında tamamlanacak tercih işlemleri ardından sonuçlar hakkında açıklama gerçekleştirilecek.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor

YKS tercih sonuçlarının açıklanması sonrasında öğrenciler puan ve başarı sıralamalarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanıyor. İyi bir üniversiteye gitme hayaliyle sınava giren milyonlarca öğrenci kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında yapabiliyor. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihlerinde tamamlanıyor. Sizde sınava girdikten sonra gerekli puanları aldıysanız internet üzerinden üniversite kayıtlarını yaptırabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika