Dolar kurunda gözlenen yukarı yönlü hareketler başta olmak üzere pek çok faktörden etkilenen otomobil piyasası, son dönemlerde araç satın alma eğiliminde olan tüketicileri köşeye sıkıştırmaya başladı. Artan dolar kuruna paralel olarak yükselen ek olarak vergi zamlarından da etkilenen otomobil fiyatları, rekor seviyelere ulaştı.

Otomobil piyasasına hakim olmaya başlayan yüksek fiyatlandırma politikaları tüketiciler tarafından tepkiler ile karşılanırken son yapılan araştırmanın detayları ortaya çıktı. Ağustos ayına ilişkin sıfır otomobil pazar verilerini yayınlayan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), otomobil satışlarının düştüğüne işaret etti.

DÜŞÜŞE RAĞMEN REKOR SEVİYE KAYDA GEÇTİ

Her ay olduğu gibi ağustos ayında da sıfır araç piyasasına yönelik bir araştırma yürüten ODMD, araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Otomobil satışlarında sert bir düşüşün yaşandığını ancak yine de tarihin en iyi ağustos ayının geride bırakılmış olduğunu belirten ODMD, ağustos ayında toplamda 86 bin 454 adet otomobil ve hafif ticari araç satışının gerçekleştirilmiş olduğunu ifade etti.

Ağustos ayında 66 bin 131 adet otomobil satışının gerçekleştirildiğini ifade eden ODMD, bu rakamın bir önceki aya oran ile otomobil satışlarda sert bir düşüşün yaşandığını ortaya koyduğunu belirtti. Ancak ODMD raporunda 2022 yılının aynı ayına göre otomobil satışlarında yüzde 87,7’lik bir artışın yaşanmış olduğu da gözler önüne serildi. Senenin ilk 8 ayında kayda geçen toplam otomobil satışı ise 581 bin 817 olarak açıklandı.

AĞUSTOS AYINDA EN ÇOK SATAN OTOMOBİL MODELLERİ

ODMD tarafından yayınlanan ağustos ayı en çok satanlar raporda yer alan veriler şu şekilde:

- Renault Megane Sedan: 2 bin 832 adet

- Renault Clio: 2 bin 487 adet

- Chery Tiggo 8 Pro: 2 bin 332 adet

- Chery Omoda 5: 2 bin 46 adet

- Togg T10X V2: Bin 965 adet

- Fiat Egea Sedan: Bin 897 adet

- Chery Tiggo 7 Pro: Bin 897 adet

- Hyundai Bayon: Bin 722 adet

- Volkswagen T- ROC: Bin 495 adet

- Dacia Duster: Bin 444 adet

Editör: Uşak Son Dakika