1 Ekim tarihinde açılacak olan Meclis ile birlikte 2. torba yasanın gündeme gelmesi bekleniyor. Emekli maaşı düzenlemesinden erken emeklilik fırsatlarına, kadro hakkından zam ve ikramiye ödemelerine kadar pek çok farklı maddenin yer alacağı torba yasanın detayları sık sık sorgulanmaya devam edilirken EYT kapsamında olmayan kişileri ilgilendiren birtakım gelişmelerin yaşanacağı da öğrenildi.

Milyonları ilgilendiren çok çeşitli konularda yeni düzenlemeleri içerecek olan 2. torba yasanın gündemden düşmediği şu günlerde özellikle erken emeklilik ile ilgili yeni uygulamalar merak konusu oldu. Peki, 2. torba yasada hangi maddeler yer alacak? Söz konusu maddeler kimleri, nasıl etkileyecek? İşte ayrıntılar…

ESNAFA ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ

İkinci torba yasa ile birlikte gündeme gelecek olan başlıca maddeler arasında emeklilik düzenlemesi yer alıyor. Küçük esnaf ve çiftçiler de dahil olmak üzere 1 milyon Bağ- KUR’lu için prim şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne çekilecek. Ayrıca Bağ- KUR reformu kapsamında yer alan erkek sigortalılar da 7 bin 200 günlük prim ayrıcalığından yararlanabilecek.

Primde 9 bin günü tamamlayamamış olan EYT’li erkek esnaf 7 bin 200 günlük ödemeyi gerçekleştirmiş ise beklemeden emekli olabilecek. Söz konusu düzenleme sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999’dan sonra olanları ve Bağ- KUR reformu kapsamında olup da sigorta giriş tarihleri 9 Eylül 1999- 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olanları kapsayacak. Bu şartları sağlaya kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşlarında emekli olabilecek.

2. TORBA YASA MADDELERİ

İkinci torba yasada birçok farklı konu başlığına yönelik maddeler yer alacak. Aile Koruma Kalkanı Paketi kapsamında gençlere faizsiz kredi desteği verileceği ayrıca üniversite öğrencilerine de vergisiz telefon ve bilgisayar satın alma hakkının tanımlanacağı biliniyor. İsteğe bağlı prim ödemesi ile emekli olmak isteyen ev hanımlarına prim desteğini de içerecek olan yeni torba yasada ayrıca annelere de erken emeklilikleri için yıpranma payı verilecek.

Taşeron için kadro hakkının da gündeme getirileceği ikinci torba yasada ayrıca emeklilere yönelik ikramiye ve maaş düzenlemeleri de yer alacak.

Editör: Uşak Son Dakika