Türkiye’de son yıllarda otomobil ve gayrimenkul fiyatları olağan üstü bir şekilde artış gösterdi. Fiyatlarında yaşanan bu artış döviz kurundaki hareketlilik, enflasyon ve arz sıkıntılarına bağlı olurken, diğer yandan stokçuluk ve fırsatçılık faaliyetleri de arttı.

Bu tür sorunların yaşanmaması için bakanlıklar ve tüm ilgili kurumlar tarafından yeni kararlar verilmeye devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir karara göre, artık ikinci el ilan sitelerinde kişilerin kendi kimliğini gizleyerek ilana çıkması engellenecek.

SAHTE HESAPLAR İLAN VEREMEYECEK!

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ve Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliklerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikler Resmi Gazete’De yayımlandı. Yayımlanan yeni düzenleme kapsamında önemli detaylara yer verildi.

Düzenlemede en dikkat çeken konu ise ikinci el ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ilanı vermek isteyenlerin, açık kimliklerini gizledikleri sahte hesaplar üzerinden ilan veremeyecekleri belirtildi. Ayrıca kişinin kendisine, eşine ya da birinci – ikinci derece kan hısımlarına ait olmayanlar da konulmayacak. İlana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmaz ya da araçlarda ilana konulmayacak.

DOĞRULAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ UYGULANACAK!

İkinci el satışlara ilişin yapılan yeni düzenleme ile doğrulama yükümlülüğü gelecek. Söz konusu sitelere üyelikten ya da ilanın yayınlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmaları gerekecek. Ayrıca ilanın yayımlanmasından önce ilana konu olacak ikinci el motorlu kara taşıtının veya taşınmazın ilanına yetkili olduğuna dair doğrulama yapmakla yükümlü olacak.

İlgili konuda yayımlanan yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için idari para cezası uygulanacak. Emlak komisyoncuları ve oto galericiler ise sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak satışına yetkili oldukları unsurları ilana koyabilecek.

100 BİN LİRAYA KADAR CEZASI VAR!

Resmi Gazete’de yer alan düzenleme kapsamında söz konusu durumlara aykırılık teşkil eden kişiler için 10 bin TL’den 100.000 TL’ye kadar idari para cezası da uygulanabilecek.

Editör: Uşak Son Dakika