‘Seçim öncesi’ ve ‘seçim sonrası’ olmak üzere iki farklı kategori altında değerlendirilen altın piyasası, son dönemlerin en çok konuşulan konu başlıkları arasında yer aldı. Doların 18 TL bandında olduğu seçim öncesi dönemde bin 400 TL seviyelerinden işlem gören gram altın, seçimin ardından 27 TL’ye kadar fırlayan dolar ile birlikte bin 700 TL’lik rekor seviyeyi aştı.

Merkez Bankası’nın politika faizini artırmasının ardından saatler içerisinde 1640 TL’ye kadar gerileyen sonrasında ise tekrar dalgalı grafikler çizen gram altın, son faiz kararlarının ardından yeniden yakın takip altına alındı. Altında alım fırsatlarını kaçırmamak adına uzman görüşlerine önem veren yatırımcılara son olarak Ekonomist Hatice Kolçak’tan detaylı bir analiz geldi.

ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Ekonomi piyasalarına yönelik değerlendirmeleri ve isabetli tahminleri ile son dönemlerde dikkatleri üzerine çeken Ekonomist Hatice Kolçak, son olarak OVP verilerini baz alarak birtakım tahminlerde bulunduğunu belirtti. İlgili verilere bakıldığında gram altında 2 bin 500 TL’nin üzerini görmenin hayal olmadığını burgulayan Kolçak, ons altının bin 900 dolar olması durumunda gram altının bin 827 TL’ye kadar yükseleceğini ifade etti.

Gelecek sene için dolar kurunu 36,80 TL olarak hesaplayan Kolçak, bu durumda ise gram altının 2 bin 765 TL’ye kadar yükseleceğini belirtti. Şu an için bin 670 TL seviyelerinin ön olanda olduğuna dikkat çeken Kolçak, “Ons altın 2 bin doları aşarsa gram altında 3 bin TL seviyesini görmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Küresel çapta yaşananlar ve ülke içi gelişmeler üzerinden altına yönelik birtakım değerlendirmelerde bulunan Kolçak, güncel duruma bakıldığında altının değer kazanmaya devam edeceğini düşündüğünü belirtti. Altın almak isteyenlere de seslenen Kolçak, şu ifadeleri kullandı: “Uzun vadede 2 bin TL’yi göreceğiz. Bu fiyatlar alım fırsatıdır. Yeniden bu rakamları görmek imkansız olacak.”

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI 22 EYLÜL

22 Eylül Cuma sat 08:50 itibari ile altın için açıklanan fiyatlar şu şekilde:

- Gram altın: 1.677,77 TL

- Ons altın: 1.925,08 dolar

- Çeyrek altın: 2.812 TL

Editör: Uşak Son Dakika