Temmuz ayında yüzde 25’lik maaş zammına tabi tutulan emekliler, aylardır ek zam talepleri ile gündemden düşmemeye devam ediyor. Uygulanan zammın kök ücretleri kapsaması ve bu sebep ile de nisan ayında 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olan en düşük emekli maaşında bir değişiklik yaşanmaması, milyonların tepkisine sebep oldu. Seyyanen zam ve en düşük emekli maaşının yükseltilmesi gibi talepleri ile yetkilere ulaşmaya çalışan emekliler, kendileri için başlatılmış olan düzenleme çalışmalarını yakın takip altına aldı.

Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerek ise de maaş düzenlemelerinden sorumlu bakanlıklar emekli maaşları için yeni bir çalışmanın başlatılmış olduğunu açıklarlarken bu süreçte emekliler için sürpriz bir gelişme daha yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda ortaya atılan iddiaya göre emeklilere dini bayramlarda aldıkları ikramiyelere ek olarak bir kereliğe mahsus olacak şekilde bir ikramiye ödemesi daha yapılacak. Söz konusu ödeme, Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü sebebi ile verilecek.

3’üncü emekli ikramiyesi ile ilgili kulis bilgileri ortalıklarda dolaşmaya devam ederken AK Partili isimden konuya ilişkin umutlandıran bir açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, emeklileri heyecanlandırdı.

“TARİH VERMEM DOĞRU DEĞİL”

Emeklilere üçüncü bir ikramiye ödemesinin yapılıp yapılmayacağı haftalardır merak edilirken umutlandıran açıklama AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı2nın emeklilerin taleplerini karşılamak amacı ile bir çalışma başlattıklarını ifade eden Dağ, ikramiye iddiası ile ilgili ise şunları söyledi: “Bir tarih vermek benim bulunduğum pozisyon itibariyle doğru değil. Hangi aşamada olduğunu da çok fazla bilmiyorum.”

Dağ’ın ‘tarih vermem uygun değil’ diyerek ikramiye çalışmalarının devam ettiğini belirtmesi, 3. ikramiye ödemesi iddiasının doğru olduğunu düşündürdü.

CUMHURİYET İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir kereliğe mahsus olmak üzere emeklilere ikramiye ödemesinin yapılacağı nerede ise netleşirken tutarın ne kadar olacağı ise farklı senaryolar ile gündeme gelmeye başladı. Kulislerden gelen bilgiler 5 bin TL üzerinde yoğunlaşırken Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, “10 bin TL olmalı” çıkışı ile dikkat çekti. Ergün, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı sebebi ile emeklilere verileceği konuşulan 5 bin TL’lik ikramiye ek gelir sağlanması açısından önemli. Cumhuriyet ikramiyesi en az 10 bin TL olmalı.”

Editör: Uşak Son Dakika