Halk arasında ticari araç kullanma süresi adıyla bilinir. Peki, 493 Trafik Cezası Nedir, nereden görülür?

Ceza sorgulamalarını e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ceza bölümünde 49/3 trafik ceza kodu gözükmektedir. Kara Yolları Trafik Kanunun kurallarına uymayan sürücülere cezai işlemler uygulanır. Farklı trafik suçlarına göre ceza kesilmektedir. E-Devlet üzerinden plaka sorgulaması gerçekleştiren vatandaşlar bazı dönemlerde 49/3 trafik cezası görebiliyor. 49/3 cezası ticari bir amaçla yolcu ve yük taşıma işi yapan sürücülerin taşıt kullanma sürelerine uygun olmayan davranışları nedeniyle verilir.

49/3 Cezası Ne Kadar?

2023 yılında trafik cezası sürücüye 427 TL, işleten kişiye ise e 888 TL ceza kesilir. Ceza ile beraber 20 ehliyet puanı da silinecektir. Ceza aldığınız zaman erken ödeme indirimi de bulunuyor. 49/3 ceza maddesinde yer alan trafik cezası için %25 indirimli ödeme imkanından yararlanabilirsiniz.

Cezayı ilk 15 gün içinde ödediğiniz zaman % 25 indirim verilir. Trafik cezaları bankalar ya da PTT üzerinden ödenir. Bununla beraber e-devlet sistemi aracılığı sürücülerin cezaları ortaya çıkar. Cezalarınızı dilerseniz taksitli hale getirebilirsiniz.

49/3 Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik para cezalarına itiraz etmek isteyenler ilk olarak gerekli evrakları toplamaları gerekiyor. İtirazlar sulh ceza hakimliğine yapılır. İtiraz nedeniyle herhangi bir ücret talep edilmez. Eğer mahkeme itiraza rağmen sizi haksız bulursa cezai işlem devreye girer.

İtiraz hakkınızı mahkeme haklı bulursa cezayı önceden ödemiş olsanız bile iade gerçekleştirilir. Ceza yediğiniz zaman on beş gün içinde Sulh Ceza Hakimliğine itiraz yapabilirsiniz.

49/3 Cezası Ceza Puanı Kaçtır?

49/3 trafik cezasına çarptırılan kişilerin sürücü belgelerine 20 ehliyet puanı eklenir.

49/3 Cezası İndirimli Tutar Ne Kadar?

Cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapılması durumunda sürücüler %25 oranında indirim desteğinden yararlanacaktır.

49/3 Trafik Cezası ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezaları PTT ya da bankalar üzerinden ödenir. E-devlet sistemi üzerinden cezalarını görebilir ve ödeme işlemlerini kullanabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika