SSK ve Bağ-Kur emeklileri dışında dul ve yetimleri ilgilendiren zam belli oldu. Zam oranı açıklanır açıklanmaz dul ve yetimlerin zamlı maaş listeleri internet üzerinden yayınlandı. Fakat bu listeleri gören kişilerin bazıları düşük maaş aldığını söylemeye başladı.  SGK, 4/A ve 4/B kapsamında bulunur. Bu aylıkların bir alt sınırı bulunur. Bu aylığa hak kazananların temmuz ayından aralık sonuna kadar maaşlar yüzde 25 oranında yükseltilecek.

En Düşük Aylık Miktarı Belli Oldu

Dul ve yetim aylığı alanların, aylığın oranlarına göre değişebiliyor. Emekli maaşının bağlandığı ve sigortalının vefat ettiği tarihe göre hak sahiplerinin ölüm aylığı tutarları da değişiklik gösteriyor. Taban aylıklarda alınacak en düşük alınacak maaş belirlenen dört tarihe göre değişiyor. En düşük ölüm aylığı 7.323 TL’ye çıktı. Yine hisse oranına göre alınacak ölüm aylığı da değişiyor.

EKİM 2008 Tarihine Dikkat

2008 tarihine dikkat etmek gerekiyor. Bu tarihten önce malullük ve emekli aylığı alan sigortalı kişiler, 10 Ekim 2008’den sonra vefat etmesi halinde hisse oranına göre en düşük maaş hakkını sunuyor. 10 Ekim 2008’den sonra çalışırken ölen kişilerin aylıkları daha yüksek oluyor. 2008’den sonra çalışırken ölen sigortalıların hak sahiplerinin alacağı taban aylıklar hisse oranlarına göre belirleniyor. 1 Ölen sigortalıların hak sahiplerinin alacağı en düşük aylık 4.695 TL’den az olmayacaktır.

Sosyal güvenlik alanında yapılan; 2000 ve 2008 tarihlerindeki reformlar bu konuda önem arz ediyor. Yapılan reformlara göre aylık bağlama oranları da değişiyor.

Dul Ve Yetim Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Ölen kişilerin ardında kalan eş ve çocuklar için devlet ek fon sunuyor. Kadın ya da erkek eşlerden bir vefat ettiği zaman dul maaşından yararlanılıyor. Aynı şekilde çocuklarda da yetim maaşı verilirken cinsiyet gözetilmiyor. Dul ve yetim aylığı ölen sigortalının eşine ve çocuklarına bağlanır.

Ölen sigortalının eşine bağlanan aylığa dul aylığı adı verilir. Çocuklarına bağlanan aylığa ise yetim aylığı adı verilir. Yetim maaşında da kız ya da erkek çocuk fark etmezken cinsiyet ayırımı yapılmadan maaş verilir. 25 yaşından sonra erkek çocuklar yetim maaşı alamazlar. Kız çocuklarında ise evli olana kadar maaş verilir.

Editör: Uşak Son Dakika