Altın fiyatlarında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Fiyatlarda özellikle aşağı yönlü baskı sürüyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası’nın son toplantısı ile ilgili görüşmeler yayınlandı. Bu gelişme sonrasında piyasalar daha da hareketlendi. Ons son zamanlarda ciddi fiyat düşüşleri yaşarken yatırımcılarda bu değerli madene ilgi göstermeye başladı.

FED’den Dikkat Çeken Mesaj

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin toplantı tutanakları yayınlandı. Fed'in temmuz ayı toplantı tutanakları, enflasyonla mücadeleye öncelik verileceğini gösterdi. Toplantıda bazı katılımcılar ise faiz oranlarını çok fazla yükseltmenin ekonomi üzerindeki risklerini açıkladı. Enflasyonda yukarı yönlü risklerin devam edeceği ve bu durumun da daha fazla faiz artışını gerektireceği belirtildi.

ONS Altın En Düşük Seviyede

On altın fiyatı Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasının sonrasında geriledi.  1891 dolardan başlayan ons altın 1889 dolara düşerek son beş ayın en düşük seviyesini test etti. FOMC tutanakları ABD dolarının ve getirilerinin daha da güçleneceğini söylüyor. Bu durum altın üzerinde baskı oluştursa da istikrarın gelmesi biraz uzun sürebilir. Analistler, ons altın için destek olarak 1879 doları gösteriyor. Bu fiyatın kırılması halinde ise 1843 dolara doğru bir hareketin önü acıkabilir.

Gram Altında da Düşüş Var

Gram altın ons fiyatları 1644 liraya kadar geriledi. Gram altında gün içerisinde en düşük 1642 lira test edildi. Uzmanlar, ons altın için destek olarak 1879 dolara işaret ediyor. Yatırımcılar altın fiyatlarındaki gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyor. Bu seviyenin kırılması durumunda 1843 dolara doğru bir hareket görülebilir.

Yıl Sonu Rekor Geliyor

Yıl sonu ons ve gram altın fiyatlarının hangi seviyede olacağıyla da ilgili çarpıcı tahminlerde bulunuyor.  Gram altında 1680 - 1700 bandı dikkate alınması gerekiyor. Kotalar geldiğinde %4'lük bir değer artışı ortaya çıktı. Artık resmi kur ve serbest piyasalar arasında en az 50 liralık fiyat farkı gösterebilir.

Editör: Uşak Son Dakika