Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almak isteyenlerin yaş, prim ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu kapsamda sigorta başlangıç tarihlerine göre değişiklik gösteren prim, yaş ve sigortalılık süresi limitleri ile ilgili birtakım düzenlemelerin yapılacağı gündeme gelirken AK Parti seçim beyannamesinde yer alan vaatler için harekete geçilmiş olduğu öğrenildi.

Yeni dönemde başta ev hanımları olmak üzere pek çok grup için emekliliğin yolunu açmaya hazırlanan yetkililer, son olarak Bağ- KUR- SSK prim eşitliği düzenlemesi ile dikkatleri üzerlerine çekmişlerdi. Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan prim eşitliğinden yaklaşık olarak 1 milyon Bağ- KUR’lunun yararlanacağını ve böylelikle erken emeklilik hakkının geniş bir kesimi kapsayacağını bildirmişti.

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarının ardından prim eşitliği düzenlemesine ilişkin gelişmeler merak konusu oldu. Düzenlemenin neleri ve kimleri kapsayacağı araştırılırken konu ile ilgili olarak birtakım yeni gelişmeler yaşandı.

O İŞLETMELER İÇİN GEÇERLİ OLACAK

1 Ekim tarihinde yeni yasama dönemine başlayacak olan Meclis’te gündeme geleceği tahmin edilen yeni düzenlemeye ilişkin birtakım gelişmeler yaşandı. Edinilen bilgilere göre düzenleme kapsamında SSK’lılar ile Bağ- KUR’lular için prim şartı 7 bin 200’de eşitlenecek. 10 ve altın personel çalıştıran işletmeler için bin 800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl erken emeklilik söz konusu olacak. Ek olarak düzenleme neticesinde emekli maaşları da yüzde 20 oranında artacak.

BİN 261 GÜN KURALINDA DEĞİŞİKLİK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürürlükte olan emeklilik hesabına göre kişi hangi sigorta kolundan olur ise olsun son bin 261 gününde primi nereden yatırıldıysa o koldan emekli maaşı almayı hak ediyor. Yani bir Bağ- KUR’lunun son bin 261 günlük primi SSK kolundan yatırıldı ise maaş hesabı ona göre yapılıyor. Ancak Meclis’e getirilecek olan prim eşitliği düzenlemesi neticesinde bu kuralda da değişiklik olacak ve her iki kolda da 7 bin 200 günü tamamlayan emekli olabilecek. Ayrıca hem SSK’lılar hem de Bağ- KUR’lular için 4 bin 500 gün karşılığında kısmi emeklilik söz konusu olacak.

Editör: Uşak Son Dakika