Dolar kurunda ve dolayısı ile de diğer döviz kurlarında gözlenen ani artışlar, Türk Lirası’nın ciddi bir oranda değer kaybetmesine sebebiyet verdi. Enflasyonist ortamda Türk Lirası’nın değer kaybının önüne geçmek amacı ile faiz stratejisini değiştiren Merkez Bankası, son aylarda arka arkaya faiz artırımı kararları aldı. Son olarak geçtiğimiz gün açıklanmış olan faiz kararına göre politika faizi yüzde 30 seviyesine yükseltildi.

Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artışı kararının ardından banka kredilerinde de faizlerin arttığı ayrıca kredi kartı gecikme faizlerinin de güncellendiği görüldü. Bunun yanında paradan kazanç elde etmek isteyenler için de yeni bir gelişme yaşandı. Faiz kararının açıklanmasının hemen öncesinde mevduat faizlerini güncelleyen birçok banka, yüksek oranları ile herkesi şaşkına çevirdi.

BANKALARDAN SÜRPRİZ ATAK

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın eylül ayı faiz kararından hemen önce bankalardan sürpriz bir atak geldi. Türk Lirası cinsinden birikimlerin artmasını hedefleyen bankalar, 32 günlük vadeli mevduat hesapları için faiz oranlarını güncelledi. Toplamda 14 bankanın mevduat faizlerini rekor seviyelere yükseltmiş oldukları görüldü.

MEVDUAT FAİZİ ORANLARI EYLÜL 2023

Merkez Bankası’nın faiz kararı bankacılık sektöründe hareketliliğe sebep olurken yükselen mevduat faizi oranları gündeme bomba gibi düştü. Birçok bankanın 32 günlük mevduat faizi oranlarında güncellemeye gittiği görülürken bu hamlelerin ucuz kredi hizmetinin sonunu getirdiği düşüncesi de ortaya çıktı. Vatandaşları krediden ise vadeli mevduat hesaplarına yönlendirmeyi hedefledikleri gözlenen bankalar, eylül ayı faiz oranlarını şu şekilde açıkladı:

- N Kolay Bono 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 36

- ING Bank 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 38

- Alternatif Bank- VOV Hesap 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 39

- Odeabank 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 38

- Akbank 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 40

- Denizbank 32 günlük mevduat hesabı faizi: Yüzde 41

Editör: Uşak Son Dakika