2023- 2024 eğitim ve öğretim yılı, 11 Eylül tarihinde çalan okul zili ile resmen başladı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen yaklaşık olarak iki haftadır sınıfları doldurmayı sürdürürlerken bu süreçte kırtasiye alışverişleri de hız kazandı. Defter, kalem ve diğer kırtasiye gereçleri için verilen listeleri tamamlamaya çalışan öğrenciler ve veliler sık sık yükselen fiyatlardan dert yanmaya başladı.

Ekonomik gelişmelerin kırtasiye ürünlerine de zam ile yansıyor olması gündemin en tartışmaları konuları arasında yer almaya devam ederken uzman isimden velileri ve öğrencileri yakından ilgilendiren açıklamalar geldi. Özellikle küçük yaş grubunda olan öğrenciler tarafından bir hayli beğenilen renkli ve kokulu kırtasiye ürünlerine dikkat çeken uzman isim, o ürünlerin sanıldığı kadar masum olmadıklarını vurguladı.

ALERJİYE DİKKAT ÇEKTİ

Okulların açılması ile birlikte kırtasiye alışverişlerinde gözlenen yoğunluk esnafın yüzünü güldürürken uzmanları da harekete geçirdi. Bu süreçte öğrencilerin sağlıklı ürünler kullanmalarının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Çağdaş Koç, alerji bulgularına dikkat çekti. Koç, aileleri ve öğrencileri konu ile ilgili olarak şu şekilde bilgilendirdi: “Kırtasiye malzemeleri tabii ki önemli, alerji yapabiliyorlar. Alerjilerde; elde su dolu küçük küçük kabarcıklar, yanma, batma, acıma hissine neden oluyor. Bu tip durumların tedavisinde ise kortizon, kremler ve alerji ilaçları veriyoruz, bunlar ile rahatlatabiliyoruz.”

“METAL VE NİKEL ALERJİSİ” VURGUSU

Toplumda sıklık ile gözlenen alerjiler ile ilgili konuşan Uzman Dr. Çağdaş Koç, bu noktada metal ve nikel alerjisine dikkat çekti. Genel olarak en çok kayda geçen alerji tipleri arasında olan metal ve nikel alerjisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Koç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bunlar; pergel, makas, zımba ve kalemtıraş gibi metal içerikli ürünlerde olabiliyor. Bu ürünlere bağlı olarak gelişen alerjilerde, elde küçük küçük kabarcıklar, yanma ve batma ayrıca acı hissi ortaya çıkıyor.”

Editör: Uşak Son Dakika