Temmuz ayında 8 bin 506 TL’den 11 bin 402 TL’ye yükseltilmiş olan asgari ücret birçok kişinin yüzünü güldürdü. Zammın açıklandığı günü takiben ilk bir- iki ay için güncel asgari tutarın bütçeleri önemli ölçüde ferahlatacağı düşünülürken yükselişini sürdüren enflasyon kısa bir süre sonra maaş zamlarını geçersiz kıldı.

Asgari ücretin yeni dönemde ne kadarlık bir zam ile hangi seviyeye yükseleceği merak edilirken bu süreçte asgari ücret desteği alan işletmelere yönelik önemli bir gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu genelgeye dayanarak konu ile ilgili olarak bir yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, önemli bilgilendirmelerde bulundu.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

Asgari ücretin zamlanması ile birlikte asgari ücret desteğinde de değişikliğe gidilmişti. Ocak- Haziran 2023 döneminde günlük olarak 13,33 TL, aylık olarak ise 399,90 TL olarak ödenen destek tutarı, temmuz ayı zammının ardından günlük 16,66 TL, aylık ise 499,80 TL olarak ödenmeye başlanmıştı. Yani söz konusu güncellemenin ardından işverene verilen asgari ücret desteği yüzde 25 oranında artmıştı.

ONLAR YARARLANAMAYACAK

Asgari ücret desteği ile işverenlerin artan mali yüklerini bir nebze olsun azaltmak isteyen hükümet yetkilileri, bu süreçte bazı grupların desteklerden yararlanmayacaklarını belirtti. Bunun ile ilgili bir genelge hazırlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, söz konusu genelgeyi geçtiğimiz günlerde yayımladı.

SGK tarafından yayımlanmış olan genelgeye göre işverene verilen asgari ücret desteği, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödenen yani uzun vadeli sigorta kollarına bağlı olarak çalışanlar için geçerli olacak. Söz konusu destek özel sektör iş sahiplerini kapsayacak, kamu dairelerinde ise işçi statüsünde olan çalışanlar için asgari ücret desteği söz konusu olmayacak.

İşverenin asgari ücret desteğinden yararlanabilmesi için Ocak- Aralık 2022 döneminde bildirilmiş olan sigortalı sayısının altına düşülmemiş olması gerekecek. Ayrıca EYT yasası dahil olmak üzere SGK’nın mevzuatı kapsamında emekli olup çalışmaya devam edenler için asgari ücret desteği söz konusu olmayacak.

Editör: Uşak Son Dakika