Asker borçlanması erkeklerin askerde geçirmiş olduğu vakitleri borçlanarak ödemesiyle emeklilik tarihini erkene çekmesini sağlayan uygulamalardan biridir. Aynı zamanda bu borçlanma ödeme tutarları maaşlara yapılan zamlarla birlikte güncellenir. Askerlik borçlanması başvurusu e devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılmaktadır. Tüm bu süreçlere belli bir hususu olup bundan ara bağlı olarak süreç yönlendirilmektedir. 

Askerlik Borçlanması 

Askerliğini yapmış olan erkekler askerlik borçlanması uygulamasıyla daha erken emekli olabilirler. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını kısaltan bu uygulama sayesinde ödemeleri asgari ücret zammıyla güncellenmektedir. Aynı zamanda askerlik borçlanması günlük brüt olarak asgari ücretin %30 ikisinden az olup bu tutarın 7 buçuk katından fazla ise yapılamamaktadır. 

Askerlik Borçlanması Ödemeleri Ne Kadardır?

Günümüzde askerlik borçlanmasının ödemeleri 2023 ün ikinci yarısı için geçerli olacak asgari ücret zammı ile birlikte belli olmuştur. Aynı zamanda tüm bu süreçlerde asgari ücret %34 lük zam ile net 11.402 TL ye brüt ise 13.414 TL ye yükselmiştir. 

Bu durumda emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayan kişiler askerlik borçlanması kapsamında asgari ücret zammı tutarındaki zamla ödeme yaparak süreci yönlendirebilir. Yani bu durumda asgari ücretteki %34 lük yükseliş sayesinde askerlik borçlanmasında da artış etkili olmuştur. Bu kapsamda dahilinde en düşük prim günlük 143 TL iken en yüksekte 930 TL olarak belirlenmiştir. 

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Askerlik borçlanması başvurusu yapmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri sosyal güvenlik kurumuna bizzat giderek askerlik borçlanması başvurusu yapılabilirken diğeri ise askerlik borçlanması başvurusunu e devlet üzerinden gerçekleştirebilme imkânının bulunmasıdır. Bu süreçte askerlik borçlanması yaparken el devlet veya borçlanma talep dilekçesi Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden indirilir ve eksiksiz bir şekilde doldurularak başvuru süreci pratik bir şekilde tamamlanır. 

Editör: Uşak Son Dakika