Vücudumuz çok çeşitli semptomlar ile biz farkında olmasak da bizleri hastalıklara karşı uyarır. Nasıl ki hapşırma, burun akıntısı, öksürme gibi semptomlar grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların habercileri ise farklı hastalıklar da farklı semptomlar ile bizleri harekete geçirebilir. Bu kapsamda özellikle yüksek kolesterole dikkat çeken uzmanlar, kalp ve damar sağlığı ile karaciğer sağlığını doğrudan etkileyen bu durumun önceden fark edilebileceğine işaret etti.

Karaciğer başta olmak üzere tüm hücrelerde üretilen ve kanda bulunan bir yağ türü olarak bilinen kolesterolün yüksek olması, ciddi sağlık sıkıntılarına sebebiyet verebilir. Vücudun hücre oluşturmasında kullandığı kolesterolün olağan seviyenin üzerine çıkması durumunda kalp sağlığının tehlikeye gireceğini belirten uzmanlar, bacaklarda yüksek kolesterol durumlarında birtakım belirtilerin ortaya çıktığını vurguladı.

YÜKSEK KOLESTEROLDE BACAKLARA DİKKAT

Sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, hareketsizlik ve daha pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kolesterol durumu, özellikle bacaklarda ve ayaklarda krampa sebebiyet verir. Sıkışma hissinin sık sık ortaya çıkması ise, periferik arter hastalığına işaret eder. Bu kalp rahatsızlığı genel olarak yüksek kolesterol sonucu oluşur.

Atardamarlarda biriken yağın bacak kaslarında kan akışının kısıtlanmasına sebep olduğunu ifade eden uzmanlar, bu süreçte ayrıca bacak kıllarının azaldığını ve cildin soluklaşarak kırmızı- mavi bir renk aldığını belirtti. Bacaklarda iyileşmeyen yaralar, ülser, ayak tırnağı kalınlaşması, uyuşuk kaslar ve sürekli halsizlik hissi gibi semptomların da yüksek kolesterolün habercisi olduğunu ifade eden uzmanlar, bu tip belirtilerde vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulması gerektiğini belirtti.

Yüksek kolesterolde bazı durumlarda nadir belirtiler ile de karşı karşıya kalınabildiğini ifade eden uzmanlar, o belirtileri şu şekilde sıraladı:

- Eklemlerin şişmesi,

- Gözün beyaz kısmında sarı topakların oluşması,

- Gözün renkli kısmının çevresinde soluk beyaz halkaların oluşması.

YÜKSEK KOLESTEROLÜN SEBEPLERİ NELERDİR?

Yüksek kolesterol kimi zaman genetik geçişlidir. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin kendi tercihleri de kolesterolünün yükselmesine sebep olabilir. Uzmanlar, yüksek kolesterole sebep olan en yaygın nedenlerin şunlar olduğunu belirtmişlerdir:

- Sigara ve alkol kullanımı, hareketsizlik, vücudun yağ oranının fazla olması, doymuş yağ ağırlıklı besinler ile beslenmek.

Editör: Uşak Son Dakika