Doğru saklanmaması durumunda hızlıca bakteri üretebilen başlıca besinler arasında yer alan tavuk, günlük olarak tüketilmeyecek ise buzdolaplarının buzluk raflarında muhafaza edilir. Uzun süreli tavuk tüketimi için doğru bir saklama yöntemi olan bu yöntem, yemek hazırlamak için acele eden birçok kişiyi çoğunluk ile köşeye sıkıştırır. Çünkü donuk tavuğun çözülmesi bir hayli zaman alır.

Buzluktaki tavuğu çıkardıktan sonra tezgah üstünde veyahut da buzdolabının içerisinde bekleten birçok kişi, uzun süren bu çözülme işlemine alternatif çözümler geliştirmeye çalışır. Ancak uzmanlar besinlerin saklanmasına gösterilen özen kadar çözülmelerine de özen gösterilmesi gerektiğini aksi takdirde zehirlenme durumlarının ortaya çıkabileceğini belirtmişlerdir. Peki, donuk olan tavuk nasıl çözdürülebilir? İşte sağlıklı ve pratik tavsiyelere ilişkin ayrıntılar…

SUDA BEKLETEBİLİRSİNİZ

Donmuş tavuğu kısa sürede çözmek için kullanılan en yaygın yöntem sudur. Bir kap soğuk suyun içerisine bol miktarda tuz ekleyerek donuk tavuğu bu karışımın içerisinde bekletebilirsiniz. Bu şekilde hem zamandan tasarruf edebilir hem de zehirlenmelere sebep olabilecek yanlış yöntemlerden uzak durmuş olursunuz. 

EN SAĞLIKLI YÖNTEM BUZDOLABI

Donuk tavuğun hızla çözülmesini isteyen birçok kişinin tavuğu direkt olarak sıcak su ile temas ettirdiğine dikkat çeken uzmanlar, bu yöntemin oldukça yanlış olduğunu vurguladı. Tavuğun besin değerlerinin yitip gittiğini aynı zamanda da bakteri oluşumuna açık bir hale geldiğini ifade eden uzmanlar, her ne kadar çok vakit alsa da en sağlıklı yöntem için buzdolaplarını işaret etti. Bunun için tavuğu büyük ve ağzı kapanan bir saklama poşetinin içerisine koymanız ve ardından da bir kase ile buzdolabına yerleştirmeniz yeterli. Bu şekilde hem doğal yollu bir çözülmeye şahitlik edecek hem de tavuğun kokusunun diğer ürünlere geçmesini engelleyeceksiniz. 5 saatlik bir sürenin ardından tavuğun çözüleceğini belirten uzmanlar, ayrıca tavuğun 24 saat boyunca bu şekilde bozulmadan kalabileceğini ifade etti.

Tavuğun hızla çözülmesini isteyenler tarafından sıklık ile kullanılan bir diğer yöntem, mikrodalgadır. Ancak bu yöntemde bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Tavuğun sağlık sorunlarına sebep olmaması için mikrodalga olabildiğince kısa süreliğine çalıştırılmalı ve doğru sıcaklığın ayarlandığından emin olunmalıdır.

 

Editör: Uşak Son Dakika