Emeklilik sistemi kapsamında yapılacak olan yeni düzenlemeler milyonlar tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken son dönemlerin en çok konuşulan gruplarından biri de Bağ- KUR’lular oldu. Senelerdir yüksek prim günü şartı sebebi ile emeklilik noktasında mağduriyet yaşayan Bağ- KUR’lular, ekim ayında gündeme geleceği tahmin edilen prim eşitliği düzenlemesinin heyecanını yaşamaya başladı. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan olmak üzere pek çok yetkilinin işaret etti Bağ- KUR- SSK prim eşitliği düzenlemesi için geri sayım devam ederken bu süreçte tescil affına yönelik sorgulamalar da hız kazandı.

Yeni düzenleme ile birlikte yaklaşık olarak 1 milyon küçük esnaf ve çiftçinin 9 bin yerine 7 bin 200 günlük prim karşılığında emekli olabileceği tahmin ediliyor. Söz konusu düzenlemeye yönelik çalışmalar devam ederken geriye dönük ödemelerin yapılıp yapılamayacağı da arama motorlarında sık sık araştırılmaya başlandı. Bağ- KUR kaydını geç veyahut da eksik yaptırmış olan kişileri kapsayan tescil affı için hangi tarih aralıklarının dikkate alındığı, olası bir düzenlemede nelere dikkat edileceği merak konusu oldu.

BAĞ- KUR TESCİL AFFI NEDİR?

Esnaf, sanatkar, çiftçi ve bağımsız çalışan kişilerin sosyal güvence sistemine dahil olabilmeleri için geliştirilmiş olan bir sigorta türü olarak tanımlanan Bağ- KUR, kişiler emeklilik hakkı, sağlık hizmetinden yararlanma ve diğer sosyal güvenceleri sunar. Bu sebep ile ilgili haklar adına bir mağduriyet yaşanmaması için Bağ- KUR kaydının zamanında ve eksiksiz olarak yapılması oldukça önemlidir. Fakat bazı esnaflar çok önce tarihlerde mesleklerini icra etmeye başlamış olmalarına rağmen Bağ- KUR kaydı yapmakta gecikmişlerdir. Bu durum da emeklilik sürecini uzatmış ve dolayısı ile de ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Geçmişe yönelik kayıtların yapılabilmesi için ise tescil affı düzenlemesinin getirilmesi gerekir.

İKİ TARİHE DİKKAT

Prim eşitliği düzenlemesinin gündemden düşmediği şu günlerde daha da önem kazanan tescil affı hakkında önemli açıklamalarda bulunan sosyal güvenlik uzmanları, olası bir düzenlemede dikkate alınacak olan kritik tarihleri vurguladı. Bağ- KUR kayıtlarını zamanında yaptırmamış olanlar için iki tarihin öne çıktığını ifade eden uzmanlar, konuyu şu şekilde özetledi:

- 2 Ağustos 2023: Bu tarihten önce kayıt yaptırmamış olan kişiler için geriye döndük kayıt ve tesciller engellenmiştir.

- 4 Ekim 2000: Bu tarihten önce esnaf ve sanatkar olmalarına rağmen kayıt yaptırmamış olanların sigorta hakları bu tarih olarak sisteme alınmıştır.

2008, 2015, 2018 ve 2021 yıllarında yapılan düzenlemeler neticesinde Bağ- KUR’luların geçmişe dönük prim borçları silinmiştir. Ancak şu an için Bağ- KUR tescil affı düzenlemesine yönelik yeni bir çalışma bulunmamaktadır.

Editör: Uşak Son Dakika