Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yönetiminde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından koordine edilen emeklilik işlemleri, senelerdir gündemden düşmemeye devam ediyor. Kurum tarafından uygulanan yaş, sigortalılık süresi ve prim şartlarını yerine getiren milyonlarca kişi düzenli olarak maaş hizmeti almaya devam ederken henüz bu şartları sağlamayan ve sağlayacak durumda da olmayan ev hanımlarının nasıl emekli olabileceği merak ediliyor.

Çalışma hayatı bulunmayan ve dolayısı ile de sigortalılık süresi, prim ödemesi gibi şartları sağlayamayan ev hanımları, senelerdir emekli olmanın yollarını arıyor. Bunun için isteğe bağlı sigorta primi ödemeleri ile emeklilik yolunun açık olduğunu ifade eden uzmanlar, yeni düzenlemeler ile birlikte hem yaş şartında hem de prim ödemelerinde kolaylık sağlanacağını ve bu sayede de ev hanımlarının daha erken emekli olabileceklerini belirtti.

ÇALIŞMAYAN EV KADINLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan vaatlerden olan emeklilik düzenlemelerinin çalışmayan ev hanımlarını kapsayacağı tahmin ediliyor. Yetkililerden gelen açıklamalara göre uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta primi ödemelerinde 3’te 1’lik bir devlet desteği verilecek ve söz konusu destek karşılıksız olacak. Ayrıca çocuk başına yıpranma hakkı da tanımlanacak böylelikle kadınlar daha erken emekli olabilecekler.

Yeni düzenleme ile ilgili sürecin devam ettiği biliniyorken mevcut sistemde de ev hanımlarının emekli olabilmesi mümkün. Bunun için ise sigorta primlerinin isteğe bağlı olarak ödenmesi gerekiyor. Ayrıca sigorta yasalarına göre değişmek ile birlikte 58- 60 yaş şartlarının da sağlanması gerekiyor.

“ÇALIŞMADAN DA EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ”

Ev hanımlarının emeklilik kriterleri ile ilgili A Haber’e konuşan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, SGK kaydı veyahut da Bireysel Emeklilik Sistemi katılımı ile çalışmadan da emekli olunabileceğini belirtti. Erdem, konu ile ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti: “İsteğe bağlı sigorta diye bir sistemimiz var. Bu sistem özellikle de çalışma imkanı bulamayan ev hanımlarına, üniversiteli gençlere sigorta imkanı tanıyor. Sistemde 18 yaşından sonra sigorta oluyorsunuz. Ev hanımları çalışmıyorlar ise ya da daha önce çalışmış bir miktar prim biriktirme ancak primi eksik ise onu tamamlamak için isteğe bağlı sigorta sistemine giriş yapabilir.”

Editör: Uşak Son Dakika