Bel düzleşmesi nedir? Kötü duruş biçimi ve yanlış hareket alışkanlıkları bu sorunun ana tetikleyicisidir.

Kişi bel bölgesinde ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığı ile karşılaşırsa bu sorundan bahsedebiliriz. Bel düzleşmesi bulunan bireylerde günlük yaşam kalitesini etkileyebilecek rahatsızlıklar görülebilir. Günümüzde farklı tedavi seçenekleri ile bu hastalığın semptomları hafifletilebilir.

Bel Düzleşmesi Hakkında

Bel omurlarının normal kavis yapısının düzleşmesi ya da azalması kişide belirli sorunlar çıkarır. Omur bölümü bel bölgesinin öne doğru bir kavis oluşturacak yapıya sahiptir. Bel düzleşmesi sorunu, uzun süreli kötü duruş, yanlış hareketler ve aşırı kilo nedeniyle görülebilir. Bu sorunda bel ağrısı, sertlik ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkabilir.

Bel Düzleşmesi Neden Olur?

Bel problemi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Düzleşme sorununa neden olan genel durumlar şu şekildedir;

Duruş Bozuklukları

Uzun süreli düz oturmak ya da ayakta durmak kavis bölümünün düzleşmesine neden olabilir. Masa başı işlerinde çalışan kişilerde bu risk daha da artar.

Aktif Olmayan Yaşam Tarzı

Aktif olmayan bir yaşam tarzı, kasları ve omurga desteğini zayıflatır. Bu durum bel düzleşmesine neden olur. Düzenli egzersiz yapmamak bel bölgesindeki kasların güçsüzleşmesine sebebiyet verebilir.

Fazla Kilo

Aşırı kilolu olmak, bel omurlarının üzerine ekstra yük bindirir. Bu durum normal kavisin bozulmasına yol açar.

Yaş Faktörü

Yaş ilerledikçe, vücudumuz değişir. Bu süreçte, bel omurlarının kıkırdak tabakaları zayıf hale gelebilir. Bu durum düzleşmeyi tetikleyebilir.

Bel Düzleşmesi Kendini Nasıl Belli Eder?

Düzleşme problemi kişilerde bel ağrısı ve diğer semptomlar şeklinde ortaya çıkar. Bel düzleşmesinin belirtileri farklılık gösterebilir. Bel omurlarının normal kavisinin düzleşmesi ya da azalması nedeniyle ağrı görülür. Bu ağrı, sıklıkla belin alt kısmında hissedilir.

Bel düzleşmesi olan kişilerde sertlik hissi olabilir. Sabahları uyandığınız zaman ya da uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra belde sertlik hissedebilirsiniz.

Düzleşme Sorununun Tedavisi Var Mı?

Bel düzleşmesi belirtilerine göre tedavi seçenekleri sunulur. Tedavi genellikle bel ağrısını azaltmaya yöneliktir. Tedavi süresince ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar tercih edilir. İlaçları kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız. Fizik terapi, bel düzleşmesi olan kişilere bel bölgesini güçlendirmeye yönelik destek sunar. Kişiye özel egzersiz programları ile bel düzleşmesi tedavisi yapılır.

Editör: Uşak Son Dakika