Küme baş ağrısı hakkında tüm merak edilenler yazımızda…

Küme Baş Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Küme baş ağrısı hakkında pek çok teori ortaya atılmış olsa da nedeni tam olarak bilinmemektedir. Şiddetli ataklar haline kişiyi son derece huzursuz eden bu ağrı bazen kısa bazen ise uzun tekrarlar ile kendisini belli etmektedir. Küme baş ağrısı genetik mi diye sorular da hastalar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Ancak sadece yılın belirli zamanları özellikle ortaya çıktığı bilinmekte olup genetik olup olmadığı henüz net bir şekilde ortaya konmamıştır. Küme baş ağrısında nöbetler fiziksel ve bilişsel yetenekleri sınırlar ve kişinin yaşam kalitesini düşürür.

Küme Baş Ağrısı Belirtileri

Baş ağrısından mustarip olan hemen herkes kendisinde küme baş ağrısı olup olmadığı ya da küme baş ağrısı nedeni nedir diye merak etmektedir. Ancak bu ağrı diğer baş ağrılarından farklı belirtilere sahiptir. Bu anlamda hasta mevcut baş ağrısının küme baş ağrısı olup olmadığını anlayabilecektir. Küme baş ağrısının genel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

·        Şiddetli, keskin ve acı verici olabilir.

·        Gözün arka kısmında ya da şakak bölümünde ataklar halinde kendisini belli edebilir.

·        Atakların süresi değişken olmakla beraber ara ara şiddetli yoklamalar yapabilir.

·        Ağrının süresi 15 dakika ile 3 saat arasında değişiklik gösterebilir.

·        Normal baş ağrısına kıyasla daha şiddetli ve sık ataklar gözlemlenir.

Küme baş ağrısı ile birlikte pek çok şikâyet kendisini belli eder. Göz, burun şikâyetleri, sürekli huzursuzluk durumu, gün içerisinde performans ve verimlilik düşüklüğü gibi durumlar gözlemlenebilir.

Küme Baş Ağrısına Karşı Ne Yapılabilir?

Küme baş ağrısı tedavisi için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Ağrının şiddeti, atak sıklığına göre tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir. Eğer küme baş ağrısından şüpheleniliyor ise net tanı için mutlaka uzman bir doktor ile görüşmek gerekir. Ancak doğru bir teşhis ile tedavi yöntemi belirlenebilir ve hastanın şikâyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik işlemler yapılabilir.

Editör: Uşak Son Dakika