Geçmişte tuvalete gazete ve dergi gibi materyaller ile girilirken günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık sadece cep telefonları ile girilmeye başladı. Kötü bir alışkanlık olarak görülen bu davranışın ise sağlık açısından çok ciddi sorunlara yol açabileceği aktarılıyor.

Konuya ilişkin Vatan’a önemli açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar, başta tuvalette geçirilen süreyi uzatmasının yanı sıra daha pek çok farklı soruna yol açtığını aktarıyor.

CEP TELEFONUYLA TUVALETE GİRMEK TEHLİKE SAÇIYOR!

Günümüzde yaygın bir davranış haline gelen cep telefonuyla tuvalete girmenin çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği ifade ediliyor. Başta tuvalette geçen süreyi uzatması ve bu sürenin uzamasının tuvalet yapmayı zorlaştırmasından dolayı hemoroid ve anal bölge ile ilgili sorunlara yol açabileceği aktarılıyor.

Tuvalette uzun süre oturmanın idrar yollarının ve genital bölgenin tuvaletin içindeki bakterilere daha uzun süre maruz kalmasına neden olabileceği de aktarılıyor. Ayrıca bağırsak hareketlerini etkileyebileceği için kabızlık gelişmesini de etkileyebileceği aktarılıyor.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINI TETİKLİYOR!

Telefon yüzeyindeki mikroorganizmaların solunum yolları enfeksiyonları, gastrointestinal sistem hastalıkları ve cilt sorunları gibi hastalıklara neden olabileceği aktarılıyor. Söz konusu mikropların temas yoluyla yayıldığı için hijyenin son derece önemli olduğu belirtiliyor.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf hastalarda daha ciddi sorunlara yol açabileceği için tuvalete telefonla ya da elde bir kitap, gazete, dergi gibi materyale girilmesinin tehlikeli olduğu belirtiliyor. Telefonla tuvalete giren kişilerin özel antibakteriyel mendiller ile telefonlarını sık sık temizlemeleri gerektiği belirtildi.

HİJYEN KURALLARI İHMAL EDİLMEMELİ!

Enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların genelde ilaçlarla ve antibiyotiklerle tedavi edildiği aktarılıyor. Hemoroid ve anal bölge sorunları için genelde ılık su banyoları, yüksek lifli beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikler öneriliyor. Tüm bunların dışında en iyi yöntemin ise hijyen kurallarına uyulması olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda hijyen kurallarına dikkat edilerek ve telefonla girmeyerek olası sağlık sorunlarından korunmanın mümkün olduğu aktarılıyor.

Editör: Uşak Son Dakika