Dünya Sağlık Örgütü, vaka ve ölümlerde artışa neden olabilecek yeni bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin bulunduğunu vurguladı. Tüm dünya Omicron alt varyantı Eris için alarma geçti. İngiltere ve ABD'de görülen Eris'in her geçen gün yaygınlaştığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olacak daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin bulunduğunu bildirdi.

Covid Tehdidi Devam Ediyor

DSÖ'nün haftalık basın toplantısında detaylar belli oldu. Covid-19'un sona erdiğini ancak küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ettiği hatırlatıldı. Küresel salgınlardan biri olan Covid-19 vakalarında düşüşün sürdüğünü kaydeden kurum hastalıkla karşılaşan ülke sayısında da azalış olduğunu açıkladı.

Aşılamaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayan kurum Covid-19'un küresel halk sağlığı üzerindeki riskini yüksek olarak değerlendiriyor.

Virüs Öldürmeye Devam Ediyor

Virüsün tüm ülkelerde öldürmeye devam ediyor. DSÖ risk değerlendirmesi yayınlayarak EG.5 varyantı dahil olmak üzere çeşitli değişkenleri de takip ediyor. Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riski de artıyor.

DSÖ Acil Durum Komitesi'nin tavsiyesi üzerine ülkelere Covid-19 ile mücadele konusunda yeni önerilerde bulundu.  Hastalık karşısında tüm ülkeleri, daha uzun vadeli sürdürülebilir COVID-19 yönetimine geçmek için programlarını güncellemesi gerektiğini vurguladı.

Virüsteki değişimlerle beraber hastalık şiddeti ve nüfus bağışıklığındaki eğilimlerinde incelenmesini söyleyen DSÖ Covid-19 ile ilgili gözetimlerine devam etmelerini söyledi. Riskli gruplarda yer alan kişiler için Kovid-19 aşısına devam edilmesinin önemini söyleyen DSÖ gelecek problemlere de hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Eris Varyantı İle İlgili Rapor Yayınlandı

DSÖ, Eris varyantı ile ilgili yeni bir rapor yayımladı. Yayınlanan rapora göre, daha önceki dönemde gözlem altındaki varyant adıyla bilinen ve Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış gözlemlendi. Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde ilerleyeceği düşünülüyor.

Editör: Uşak Son Dakika