Orta Vadeli Program’a göre yeni dönemde kapsamı ve içeriği genişletilerek ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES)” olarak anılacak olan Bireysel Emeklilik Sistemi, geçtiğimiz günlerde katılımcıları sevindiren bir gelişme ile gündeme gelmişti. Bazı durumlarda sistemdeki birikim doğrultusunda kısmi ödemelerin yapılmasını öngören yeni dönem düzenlemesi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan uzmanlar, kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanmış olduğunu bildirdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin temel esasların belirlendiğini ve ilgili yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu ödemelerin yalnızca belirli durumlarda yapılacağını ifade etti. Ödeme alacak olanlar için sene kısıtının da söz konusu olacağını ifade eden uzmanlar, detayları paylaştı.

YALNIZCA O DURUMLAR İÇİN ÖDEME YAPILACAK

Nakde özellikle de toplu paraya olan ihtiyacın artığı şu günlerde yetkililerden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yönelik önemli bir karar geldi. Geçtiğimiz günlerde gündeme düşen yeni düzenlemenin resmen yürürlüğe girmiş olduğunu belirten uzmanlar, sistemden yalnızca belirli durumlar için toplu ödemenin alınabileceğini ifade etti.

Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi düzenlemesine göre katılımcılar sözleşmeleri sonlanmadan sistemden toplu para çekebilecekler. Söz konusu toplu ödeme miktarı mevcut birikimin yüzde 50’sini aşamayacak ve yalnızca konut alımı, evlenme, eğitim ve doğal afet gibi durumlar için kullanılabilecek. Devletin sisteme olan katkı oranı ise talep edilen ödeme tutarına göre değişiklik gösterecek.

Edinilen bilgilere göre doğal afet ve eğitim gibi durumlardan ötürü toplu ödeme almak isteyenlere yüzde 25 oranında devlet katkısı sunulacak. Eğitim için alınan kısmi ödemeler için sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak, doğal afetler için ise böyle bir sene şartı aranmayacak.

5 YIL ŞARTI VAR

BES’ten kısmi ödeme almak isteyenlerin sözleşmelerinin en az 5 yıldır devam ediyor olması gerekecek. Katkı paylarını düzenli olarak ödeyen BES katılımcıları, her 5 yılda toplu ödeme talebi oluşturabilecekler. Ek olarak kısmi ödeme başvurusu yapmış olan katılımcıların sözleşmeleri 3 sene boyunca sonlandırılamayacak.

Editör: Uşak Son Dakika