Ağız kokusu problemleri günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu konular arasında yer alıyor. Ağız kokusunun ise birçok farklı nedeni bulunuyor. Özellikle kötü beslenme alışkanlıkları, sigara ve yetersiz ağız hijyeni en büyük nedenleri arasında gösteriliyor.

Ağız kokusunun önlenebilmesi için birçok farklı doğal bitkisel çözüm önerisi de bulunuyor. Bu yöntemler arasında tarçın ilk sırada yer alıyor. Sabah’ta yer alan habere göre ağız kokusu şikayetleri olanlar için tarçın başta olmak üzere uzmanların birçok doğal bitkisel ürün önerdiği ifade ediliyor.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK İÇİN TARÇIN!

Tarçın, insan sağlığına sayısız faydaları olan bir bitkisel doğal ürün olarak karşımıza çıkıyor. Sadece ağız kokusu için değil, birçok farklı rahatsızlığın önlenmesi ve tedavisinde de önerilen bir bitki olarak öne çıkıyor. Ağız kokusunu önlemek içinde uzmanlar tarçından yararlanılabileceğini aktarıyor.

Tarçının kabuklarında yer alan yağın, ağızdaki bakterilerin yok olmasını sağladığı ifade ediliyor. Bu sayede kokuyu da giderdiği belirtiliyor. Tarçınlı süt içmenin de ağızdaki kokuyu geçirdiği ve sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlık problemlerine de iyi geldiği aktarılıyor.

AĞIZ KOKUSUNA EN ETKİLİ DOĞAL YÖNTEMLER

Ağız kokusunun giderilmesinde faydalı birçok doğal yöntem bulunuyor. Tarçının dışında bu yöntemlerden bir diğeri ise nane çayı olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü antiseptik özelliği ile nane çayının bakterileri temizlediği ifade ediliyor. Ağız kokusu için kuru nene çiğnemede yeterli oluyor. Nane çayı yapmak için ilk olarak 2 tatlı kaşığı kuru naneyi 15 dakika kadar kaynatmak ve ardından şeker ya da balla tatlandırarak içmenin faydalı olduğu aktarılıyor.

İlk akla gelen yöntemlerden bir diğeri ise karanfildir. 2 adet karanfilin ağızda bir süre bekletilmesinin adından kötü kokuyu kısa süre içinde ortadan kaldırdığı görülmektedir.

Sabahları karbonatlı su ile gargara yapmanın da ağız kokusunu önemli ölçüde yok ettiği ifade ediliyor. 1 tatlı kaşığı karbonat bir su bardağı suya ilave edilerek ağızda çalkalanarak uygulanabiliyor.

Editör: Uşak Son Dakika