Sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı dengeli beslenmekten geçiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek içinse meyve ve sebze tüketimi oldukça önemli. Meyveler her ne kadar şifa deposu olsa da her zaman faydalı olmayabilir. Bu konuya ilişkin önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, özellikle şeker hastalarının uzak durması gereken meyveleri sıraları.

Söz konusu meyvelerin şeker hastalığını tetikleyebileceği gibi çok ciddi sağlık sorunlarına da yol açabileceği aktarılıyor. Günümüzde hızlı bir şekilde yayılan şeker hastalığının önemli olduğuna dikkat çeken Karatay, şeker hastalığına karşı önlem alınması gerektiğini ifade etti.

BU MEYVELER ŞEKER HASTALIĞINI TETİKLİYOR!

Sağlıklı beslenme ve yaşam önerileriyle çok sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, şeker hastalığının giderek yaygınlaştığı ve önlem alınması gerektiğiniz aktardı. ahaber’de yer alan açıklamaya göre, ürik asit ve trigliserid yüksekliğine neden olması nedeniyle kavun, karpuz, incir ve üzümün dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Öte yandan dikkatli tüketilmesi gereken bir diğer meyvenin ise kayısı olduğu ifade edildi. Kayısının zerdaliye göre çok daha yüksek miktarda şeker içerdiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, mümkünse zerdali tüketilmesini önerdi. Sadece hasta insanların değil, sağlıklı insanların da bu meyveleri tüketirken dikkatli olması gerektiği uyarısı yapılıyor.

ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şeker hastalığına karşı herkesi uyaran ve önlem almaya davet eden Prof. Dr. Canan Karatay, şeker hastalığı hakkında da bilgi verdi. Diyabet hastalığı, bireylerde üç temel belirti le kendini gösteriyor. Normalden fazla yemek yeme, doymama hissi ve sık idrara çıkma ilk belirtileri arasında.

Ağızda kuruluk ve tatlılık hissi ile buna bağlı olarak aşırı su içme isteği de şeker hastalığının belirtileri arasında yer alıyor. Bun ek olarak şu belirtiler de yaygın görülüyor:

- Halsizlik,

- Hızlı kilo kaybı,

- Bulanık görme,

- Ayaklarda uyuşma,

- Yaraların geç iyileşmesi,

- Ciltte kuruluk vb.

Editör: Uşak Son Dakika