Seçim sonrasında hızla yükselmeye başlayan ve geçtiğimiz haftaya kadar 27 TL’nin üzerinde seyreden dolar kuru hem para piyasalarında hem da altın piyasasında ciddi dalgalanmaların meydana gelmesine sebebiyet verdi. Gram altının ve euro kurunun arka arkaya rekor tazelemeleri ile gündelik hayatın ekonomik şartları da ağırlaşırken Merkez Bankası’nın temmuz ayının sonlarına doğru vermiş olduğu faiz artırımı kararı fiyatlarda gerilemelerin meydana gelmesine aracılık etti.

Amerika Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararlarının sonuna geldiğini düşen birçok ekonomist, şu sıralar Çin ekonomisinden gelen olumsuz sinyalleri yakın takip altına aldı. Söz konusu verileri negatif seyre sebep olabileceğini belirten uzmanlar, ilerleyen dönemlerde Çin ekonomisinden kaynaklı birtakım problemlerin ortaya çıkabileceğini ileri sürdü.

26- 27 TL banından işlem gören dolar kurunda olumsuz tablo kapsamında nasıl değişimlerin yaşanacağı merak konusu olurken tüm bu yaşananlar ekonomistleri de yeni analizlere sürükledi. Bu kapsamda güncel değerlendirmeleri ile dikkatleri üzerine çeken isimlerden biri de Ekonomist Hatice Kolçak oldu. Dolar ve altın bazlı açıklamaları ile olay yaratan Kolçak, süreci değerlendirdi.

ALTIN DEĞERLENDİRMESİ

Ons altının ilk etapta yükseldiğini ancak kısa süre içerisinde gerilediğini ifade eden Hatice Kolçak, bunun ABD verilerine bağlı olarak geliştiğini ve şu an için ons altında değişime sebep olabilecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Gram altında da seviyelerin stabil olduğunu belirten Kolçak, bu sebep ile satış yerine alım fırsatlarının geliştiğini ve bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

“KISA VADEDE DEĞİL”

Şu an için altın piyasasında bir hareketliliğin gözlenmediğini ve bu sebep ile de Türk Lirası cinsinden birikimi olanların gram altına yönelebileceklerini belirten Hatice Kolçak, ayrıca borsanın da bu süreçte iyi bir seçenek olduğunu ifade etti. Kolçak’a göre hem borsa hem de gram altın kısa vadede olmasa da uzun vadede yatırımcısına kazandıracak. 1 yıllık bir süre dahilinde sabır gösterilmesi gerektiğini ifade eden Kolçak, “Böyle duracak ama gene de yükselecek. 1 ayda para kazanmayı beklemeyin” değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Uşak Son Dakika