Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalara başladı. Başta en düşük emekli maaşının yükseltilmesi olmak üzere milyonları ilgilendiren çok çeşitli konu başlıkları altında çalışmalar yürüten bakanlıklardan nasıl bir karar çıkacağı merak edilirken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da konu ile ilgili birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Emekli maaşlarına hem oransal zammın hem de enflasyon farkının yansıtılacağını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu süreçte düşük maaş alanların desteklenmesine yönelik bir kararın alınacağını ifade etti. Söz konusu maaş düzenleme çalışmalarının sene sonuna kadar tamamlanacağını belirten Yılmaz’ın ardından Merkez Bankası’ndan yeni bir açıklama geldi. Her ay olduğu gibi bu ay da Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını yayınlayan Merkez Bankası, olası maaşların hesapları için uzmanları harekete geçirdi.

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ’NİN SONUÇLARI YAYINLANDI

Uzmanların katılımları ile her ay Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenen Piyasa Katılımcıları Anketi, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Eylül ayı anket sonuçlarını yayınlayan Merkez Bankası, katılımcıların sene sonu ortalama enflasyon tahminini yüzde 67,22 olarak bildirdi. Bu veriye göre senenin ikinci yarısında oluşması beklenen enflasyon yüzde 39,61 olarak hesaplandı. Gerçek TÜİK verilerine göre ise temmuz- ağustos ayı toplam enflasyonu yüzde 19,49 olarak açıklandı.

OLASI MAAŞLAR HESAPLANDI

Merkez Bankası tarafından düzenlenen Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarından yola çıkarak olası maaş hesaplarını ortaya koyan uzmanlar, emekli ve memur maaşlarına dikkat çekti. Uzman hesaplarına göre tahminler doğru çıkar ve 6 aylık enflasyon yüzde 39,61 olarak gerçekleşirse en düşük memur maaşı 33.346,95, en düşük memur emeklisi maaşı ise 14.959,80 TL’ye yükselecek. Şu an 7 bin 500 TL olan emekli maaşı ise 10.470,75 TL olarak ödenecek. Söz konusu enflasyon oranına ayrıca refah payı da eklenecek. Dolayısı ile hesaplar ile ortaya konmuş olan maaş tutarları daha da yükselmiş olacak.

Editör: Uşak Son Dakika